קתדרלת נוטרדאם – אטרקציה בלב הגאוגרפי וההיסטורי של פריז

קתדרלת נוטרדם

שימו לב! הקתדרלה ספגה נזק משמעותי כתוצאה משריפה ב- 15 באפריל, 2019. גג העץ והצריח שלה קרסו במהלך השריפה. הוא נשאר סגור עד להודעה חדשה (נכון לעכשיו הצפי 2024).

בדומה למגדל אייפל, קתדרלת נוטרדאם נתפסת כאייקון פריזאי. קתדרלת נוטרדאם, שנמצאת ממש לאורך נהר הסן הציורי, נחשבת ליצירת מופת גותית ונחשבת לרוב כאחת הקתדרלות הטובות מסוגה בעולם. ברגע שרואים את הקתדרלה בעיניים, מתחילים להבין את העוצמה של המקום.

בפנים ימצאו המטיילים תקרות מוזהבות וחלונות זכוכית צבעוניות. למי שמעוניין לעשות יותר מסתם סיבוב, למבקרים יש אפשרות לטפס על 387 מדרגות ולחזות באחת מתצפיות העיר הטובות. ניתן גם לרדת למטה אל הקריפטה ולצפות בשרידים קדומים.

מטיילים מצאו את הארכיטקטורה של הנוטרדאם מדהימה מבפנים ומבחוץ. אלה שבחרו להגיע לפסגת הקתדרלה נהנו מהנופים, אך כדאי לדעת שאין הרבה זמן למעלה, מכיוון שהאטרקציה כה פופולרית ויש כל כך מעט מקום בראש, הקתדרלה מגבילה את מספר האנשים שרשאים לעלות כמו גם את כמות הזמן שהם יכולים להיות שם. כמו כן, כדאי לדעת שצריך לחכות. באטרקציה מבקרים למעלה מ- 13 מיליון מבקרים בשנה, כך שאם לא מגיעים ממש מוקדם בבוקר או מאוחר בלילה, סביר להניח שיהיו המוני אנשים ברחבה הקדמית וקווים ארוכים לראש הקתדרלה.

קתדרלת נוטרדאם – הנקודות העיקריות שכדאי לראות

נוטרדאם (בצרפתית Cathédrale Notre-Dame de Paris) היא האנדרטה המתויירת ביותר בפריס עם כ- 13 מיליון מבקרים מדי שנה, ונותנת בראש למגדל אייפל. הינה מספר הנקודות העיקריות שכדאי לראות ולשים לב אליהן בעת ביקור בקתדרלה:

אדריכלות גותית מהפכנית – תמיכות מעופפות

במאה ה- 13, תומכות מעופפות היו טכנולוגיה עתידנית חדשה ומהפכנית של אדריכלות גותית, פתרון יצירתי שמספק חיזוק לחומות הקתדרלה הכבדות. התומכים המעופפים תומכים במבנה ומונעים את קריסתו למרות משקלו העצום. בקתדרלת נוטרדאם, התומכות המעופפות נראות בחזית המזרחית (מאחור) של הבניין. עמודים מקושתים באורך של 15 מטר דומים לרגלי עכביש.

 

מגדלי הקתדרלה

מגדלי התאומים של הקתדרלה. הכניסה (בתשלום) למגדלים היא משמאל לפתחי הכניסה ברחוב דו קלויטר נוטרדאם, ואז יש טיפוס של 387 מדרגות. מגדלים של נוטרדאם בגובה 70 מטר מציעים נוף מקרוב של המרכז ההיסטורי של העיר.

גרגוילס – פסל דמוי מפלצת

גרגווילים הם פסלים אימתניים המצויים בדרך כלל בקתדרלות מתקופת ימי הביניים, המיועדים לרוב לשימוש כזרבובי מי גשמים, בקתדרלת נוטרדאם בפריס משמשים כניקוז מי גשמים וזמן הגשם, הפה שלהם פולט מים, כמו משפכים. רבים מאמינים שהם נוצרו כדי להפחיד רוחות רעות.

החזית המערבית – מלכים וסמלים נוצריים

החזית המערבית המונומנטלית בסגנון גותי של קתדרלת נוטרדאם מציגה את העבודה הקפדנית של אמני הפיסול מימי הביניים, שעיצבו פסלים מפורטים. דמויות מעל הפתחים היא גלרייה של דמויות תנ"כיות ומלכים, הכוללת 28 דמויות לאורך ההיסטוריה של מלכים צרפתים.

כמה זמן צריך להקדיש לסיור בקתדרלת נוטרדאם?

סיור ממוצע אורך כשעה – שעתיים (הרוב זה ההמתנה בתור. זה עשוי להשתנות אם משתהים בתוך הקתדרלה עצמה ואם מסיירים במגדל ובקריפטה.

לגבי הקתדרלה עצמה, זה באמת משתנה. יש אנשים שנכנסים ויוצאים תוך 15-20 דקות. ראשית, לנוטרדאם יש מראה חיצוני יפהפה שאף פעם לא נמאס לי להסתכל עליו, תמיד אפשר למצוא פרטים חדשים – ואפשר לבזבז לפחות שעה בהתפעלות מהחוץ.

בכל קפלה אפשר לעצור ולקרוא המון (יש להם מידע באנגלית, והרבה יותר בצרפתית).

סיור וירטואלי בקתדרלת נוטרדאם:

קתדרלת נוטרדאם – טיפים ועובדות שכדאי לדעת לפני:

  • לנוחיות: נעליים נוחות במיוחד עבור מי שמתכנן לעלות לראש מגדל הפעמונים. יש 387 מדרגות שחוקות וללא מעלית.
  • אין חדרי שירותים בכנסייה, כשיוצאים, יש שירותים ציבוריים שבדרך כלל עובדים.
  • סעדו עם נוף של נוטרדאם: שווה להקדיש זמן עבור ארוחה נינוחה באחת מסירות המסעדה הפנישיות העגונות על גדות נהר הסיין.
  • הכניסה למגדלים של הכנסיה בתשלום.
  • נפוליאון בונפרטה הכתיר את עצמו כקיסר בנוטרדאם ב -2 בדצמבר 1804.
  • סיפור הגיבן מנוטרדאם מאת ויקטור הוגו פורסם בינואר 1831.
  • שריפה גדולה באפריל 2019 גרמה לנזק לקתדרלה והפילה את הצריח. הפנים סגור לציבור. העיר מתכננת לבנות מחדש את הקתדרלה ולהשיבה לקדמותה. העבודה נמשכת.

קתדרלת נוטרדאם – היסטוריה בקצרה

בשנת 1160 הורה הבישוף מוריס דה סולי להרוס את הקתדרלה הקודמת של פריז, סנט סטפן. 3 שנים מאוחר יותר החלה בנייתה של קתדרלה חדשה, נוטרדאם דה פריז שתארך כ- 200 שנה.

הבישוף דה סולי הקדיש את חייו, ורבים מעושרו, ליצירת "הגבירה של פריז". זו הייתה בנייה שנמשכה שנים רבות לאחר מותו (שנת 1196). 4 אדריכלים שונים עבדו על הקתדרלה לאורך כל תקופת בנייתה. האדריכל ה- 4 פיקח על השלמת החזית המערבית ועל חלון הוורדים שלה בשנת 1225 ובשנת 1250הושלמו המגדלים המערביים, חלון הורד הצפוני ושאר האלמנטים הונחו במקום עד שנת 1345.

הכנסייה נפגעה משמעותית על ידי מהפכנים בשנת 1792, כאשר פסלים גדולים ופורטלי קתדרלה רבים הושמדו. בשנת 1845 החלה תוכנית שיקום מקיפה בהובלת האדריכלים אנטואן לסוס ויוג'ין ויולט-לה-דוק. השחזור לקח 25 שנה לפני שהושלם.

אדריכלות נוטרדאם דה פריז

קתדרלת נוטרדאם נחשבת לאחת הדוגמאות הטובות ביותר שמדברים על אדריכלות גותית צרפתית. הקתדרלה היא אחת מהבניינים הראשונים בעולם ששילב תומכים מעופפים כאמצעי לתמיכה בקירות חיצוניים. 

סביב פסגת החוץ של הבניין ניתן לראות עיצובי פסלים רבים, כולם מעוצבים באופן אינדיבידואלי. פסלים מסוימים שימשו כתומכי עמוד ואחרים, כגון הגרגווילים המפורסמים. 3 השושנות הגדולות נחשבות לאחת מיצירות המופת הגדולות ביותר בעולם הנצרות.

קתדרלת נוטרדאם - מידע כללי

ימים שעות פתיחה:

בכל ימות השנה מהשעה 7:45 בבוקר ועד 18:45 בערב (19:15 בשבת וראשון).

כתובת:

6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 , פריז, צרפת.

דרכי הגעה:

מטרו – קו 4: סיטה, סן מישל |קו 7: פונט מארי |קו 1, 11: מלון דה ויל.
אוטובוס – קו 21, 38, 47, 58, 70, 72, 74, 81, ו- 82.
רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל לישומון ותתחיל בנסיעה), לציין קתדרלת נוטרדאם פריז. כמעט ואין חניה באזור.

עלויות:

חינם, ללא עלות.

האתר הרשמי:

https://www.notredamedeparis.fr/en/

מתי כדאי לבקר?

ימי שלישי ורביעי הם הימים הרגועים ביותר בשבוע במיוחד בבקרים ומשעות אחר הצהריים.

כדאי להימנע מביקור בקתדרלה בימי ראשון, חגים נוצריים גדולים (חג המולד, חג הפסחא, כל הקדושים, יום העלייה וכו') וכמה ימים לפני ואחרי, מכיוון שיש הרבה מאמינים שמגיעים לנוטרדאם בימים אלה. חופשת האביב הצרפתית כמו גם סוף השבוע של חג הפסחא ושבוע ה- 14 ביולי עמוסים ביותר מבחינת המבקרים.

מאפריל ועד סוף אוקטובר, הקתדרלה די צפופה כבר בשעה 09:00 בבוקר.

חופשת האביב הצרפתית כמו גם סוף השבוע של חג הפסחא ושבוע ה- 14 ביולי עמוסים ביותר מבחינת המבקרים.

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן