בזיליקת פטרוס הקדוש – הכנסייה המפורסמת והגדולה בוותיקן

בזיליקת פטרוס הקדוש - הכנסייה המפורסמת והגדולה בוותיקן

בזיליקת פטרוס הקדוש (Basilica di San Pietro) העצומה בולטת באופן ניכר בוותיקן, ואת הכיפה שלה ניתן לראות מכל רחבי רומא. זהו המקום בו צלבו את פטרוס וקברו, זהו מוקד הכנסייה הקתולית ומקום קבורתם של אפיפיורים רבים, כולל האפיפיור יוחנן פאולוס השני. הבזיליקה המעוטרת בפאר היא הכנסייה הגדולה ביותר באיטליה ובעם הנוצרי, המקום גם משמש כמוזיאון המלא ביצירות אומנות יקרות מפז.

על המקום - מה רואים?

בזיליקת פטרוס הקדוש (או בזיליקת סן פייטרו באיטלקית) המפורסמת מתרכזת בוותיקן ופתוחה מדי יום עבור הקהל הנוצרי – קתולי, האתר נחשב כמוקד עלייה לרגל (עד כ- 60 אלף מבקרים במקביל) והוא בעל משמעות אדירה עבורם, מדובר בכנסייה יפהפייה בוותיקן המתוארכת לתקופת הרנסנס האיטלקי. הבזיליקה בנויה מעל קברו של פטרוס הקדוש, התלמיד אותו מינה ישוע כממשיך דרכו להנהיג את הכנסייה. מאז 265 אפיפיורים ירשו את פיטר וחלקם קבורים כאן. 

עבור כל השאר, הוא מאכלס גם את האוסף החשוב ביותר בעולם של פסלים קלאסיים ואמנות רנסנס בתוך מוזיאוני הוותיקן – כולל הקפלה הסיסטינית של מיכלאנג'לו, שמושכת לבדה 4 מיליון מבקרים עצומים בשנה. בו גם נמצא הפייטה הפלורנטינית של מיכלאנג'לו והוא יצירת האומנות העיקרית שבגללה שווה להגיע לאזור.

הכניסה חופשית  לבזיליקה ואין צורך בהזמנות או כרטיסים פרט לקהל האפיפיור. (זה לא כולל את הטיפוס לקופולה (מבנה כיפתי מעוטר המופיע על ראש מבני ציבור) – ועל כך יש תשלום) כדי להיכנס, צריך להצטרף לתור לבדיקת התיקים. כל מי שלוקח כסף ממבקרים כדי "לדלג על השורה" מרוויח שולי רווח אינסופיים מהטריק הזה או להזמין סיור שמדלג על התור כדי ליהנות מתור של אבטחה נפרדת בו לא כמעט ואין המתנה.

 

מיהו פטרוס הקדוש?

מי היה סנט פיטר?

פטרוס הקדוש – שמעון בן יוחנן היה בכיר מבין 12 השליחים של ישו המוזכרים בברית החדשה. המסורת הרומית הקתולית גורסת כי ישו ייסד את פטרוס הקדוש כאפיפיור הראשון (ספר הברית החדשה – מתי 16:18). ישוע נתן לו גם "את המפתחות של מלכות שמים" (ספר הברית החדשה – מתי 16:19), ולכן הוא מתואר לעתים קרובות בשערי השמים באמנות ובתרבות הפופולרית. לאחר מותו של ישוע, הוא שימש כראש השליחים ומתואר שהיה הראשון שעשה נס לאחר חג השבועות (ספר הברית החדשה – מעשי השליחים 1–11).

בתור האפיפיור הראשון המסורתי של הכנסייה הקתולית, לפטרוס הקדוש יש רשימה ארוכה של מקומות, עיסוקים וגורמים תחת חסותו. הוא הקדוש הפטרון של האפיפיורים, של רומא ושל ערים רבות הנושאות את שמו, כמו סנט פטרסבורג וסנט פייר.

כיצד הוא נפטר?

סבור כי פטרוס הקדוש מת כקדוש מעונה על אמונתו. למרות שמותו אינו מתואר בכתובים, סופרים רבים באותה תקופה (או זמן קצר לאחר מכן) תיארו את מותו כמתרחש ברומא בתקופת שלטונו של הקיסר נירון בשנת 64 לספירה. על פי המסורת, פטרוס הקדוש נצלב הפוך מכיוון שהוא הרגיש שאינו ראוי למות באותו אופן כמו ישוע המשיח.

מהן הנקודות המעניינות ביותר בבזיליקה?

כדי לבחון כל קבר ואנדרטה (בהנחה שיודעים לקרוא לטינית), ולהתפעל מכל השרידים שיקרים מפז בסנט פיטר כנראה שייקח ימים, אם לא שבועות. למי שיש רק כמה שעות להקדיש לביקור, כדאי לחפש את הדגשים הבאים:
 

הכניסה

כשנכנסים לבזיליקה, מממדי המקום מפתיעים, החלק הארוך והעיקרי של המקום בה יושבים מתפללים במהלך המיסה. אורכו יותר מ- 600 מטר (כמעט אורכו של שני מגרשי כדורגל) ורוחבו כמעט 90 מטר, ומקושט באופן עשיר על כל משטח.

הפייטה של מיכאלנג'לו

התיאור הנוקב הזה של מרי אוחזת בגופתו של ישו, מתחרה בדוד בתור הפסל הידוע ביותר של מיכלאנג'לו, ונמצא בכנסייה הראשונה מימין כשנכנסים לבזיליקה. האמן גילף את העבודה כשהיה בן 24 בלבד.

פסל ברונזה של פטרוס הקדוש

סמוך למזח הימני או לתמיכה מסיבית בטרנספט, ניצב פסל ברונזה של פטרוס הקדוש, שמתוארך מהמאה ה- 13. רגלו הימנית כל כך מבריקה וזאת בזכות מתפללים שמשפשפים אותה או אפילו מנשקים אותה כשעוברים.

הבלדצ'ינו

החופה המסיבית, יצירתו של הפסל והאדריכל ג'יאן לורנצו ברניני, נעשתה מברונזה שנלקחה מהפנתיאון. הוא מכסה את המזבח הראשי של הבזיליקה, שם מותר רק לאפיפיור לומר מיסה. המזבח בנוי מעל קברו של פטרוס הקדוש והוא הלב הסמלי והרוחני של הבזיליקה.
 

הכיפה

כיפת מיכלאנג'לו, שמעולם לא זכה לראות אותה מושלמת, מעוטרת על ידי 16 חלונות ועליה אותיות בגובה של יותר מ- 6 מטר.

אנדרטה לאלכסנדר השביעי

מבין רבים מקברי האפיפיור המפוארים בסנט פטרוס, האנדרטה של ברניני לאפיפיור אלכסנדר השביעי היא אולי הרדופה ביותר. אפיפיור אדוק מתפלל בזמן שדמות שלד של מוות מגיחה מתחת לשמיכה מגולפת מאבן ג'ספר. הוא מחזיק שעון חול, כתזכורת לאפיפיור (ולצופים) כי זמנו חלף.

צילום מקרוב: דמות שלד של מוות מגיחה מתחת לשמיכה מגולפת מאבן ג'ספר בזמן שהוא מחזיק שעון חול.

מוזיאון האוצרות בוותיקן

כדי לצפות בכמה מהאוצרות הרבים של הוותיקן, כולל צלבים, בגדי אפיפיור (לבוש), תכשיטים וסליקרים, בקרו במוזיאון הסקריסטרי והאוצר. 
עלות: 5 אירו למבוגרים ו -3 יורו לילדים מתחת לגיל 12.

מערות הוותיקן

כשיוצאים מהבזיליקה, עקוב אחר השילוט לכיוון מערות הוותיקן וקופולה (כיפה). מערות המחתרת מכילות קברים של עשרות אפיפיורים, כולל יוחנן פאולוס השני. מזבח מוזהב משוכלל בנוי מעל מה שנחשב לקבר פטרוס הקדוש. המזבח הראשי ובלדצ'ינו נמצאים ממש מעל נקודה זו. הכניסה למערות היא בחינם.

טיפוס לכיפה

אפשר לטפס במדרגות 551 (או רק 320 אם אתה לוקח את המעלית בחלק מהדרך) אל הכיפה, או לראש כיפת פטרוס הקדוש, כדי לזכות בנופים מדהימים של רומא. (בתוספת תשלום – פרטים בהמשך)

מה הגובה של הבזיליקה?

גובהה 136 מטר וקוטר פנימי של 42 מטר, מה שהופך אותה לאחת הכיפות הגדולות בעולם וכמודל לכיפות רבות אחרות, כולל בניין הקפיטול של ארצות הברית, כיפת סנט פיטר ועוד. 

מדרגות ששווה לטפס עליהן

אחת הדרכים המעניינות ביותר לחוות את כיפת סנט פיטר היא על ידי עלייה של 551 מדרגות לראש וראיית הנוף המדהים של רומא. עם חדר מדרגות צר, כהה, צפוף וחבל לאחוז בו, הטיפוס הזה יכול להיות טוב עבור מי שסקרן באותה המידה כפי שהוא אנרגטי.

מה ההבדל בין בזיליקה לקתדרלה?

קתדרלה היא כנסייה שנשלטת על ידי הבישוף. בזיליקה היא כנסייה שיש לה חשיבות מובהקת לאפיפיור וזכתה לכמה זכויות ומעלות יתר. בזיליקה גוברת על קתדרלה מבחינת חשיבותה.
 

הוותיקן – מידע ואטרקציות בקצרה ובקטנה

הוותיקן נחשבת כמדינה עצמאית, הקטנה בעולם עם 0.44 קמ"ר בלבד. בין כתליו יש מספיק אטרקציות ודברים לעשות כדי להעסיק את התיירים למשך מספר ימים, כך שתעדוף הסיור חשוב. 2 מקומות שכדאי לראות הם בזיליקת פטרוס הקדוש והקפלה הסיסטינית, ארמון הוותיקן מכיל חדרים מפוארים המעוטרים על ידי גדולי האמנים, כמו גם אוספים יקרי ערך ביותר. בנוסף למוזיאונים הגדולים, אוספים קטנים יותר יפנו לתחומי עניין מיוחדים: הפסל העתיק של המוזיאון לאמנות חילונית, ממצאי המוזיאון לאמנות קדושה, קטקומבות וכנסיות נוצריות קדומות, גלריית המפה, גלריה של נברשות ושטיחי קיר, כמו גם חפצים שהוחזרו על ידי מיסיונרים, כרכרות אפיפיור, מכוניות וינטאג' ואוסף של יותר מ- 800 יצירות אמנות דתית מודרנית מאת מאטיס, דאלי, מנץ', רואו ואחרים.

אילו מזכרות ניתן לרכוש בוותיקן?

מלבד מגנטים למקרר הקלאסיים, מחזיקי המפתחות, הפסלים הקטנים וכו', הנה דבר מגניב שניתן לעשות בוותיקן: ישנו סניף דואר (דואר הוותיקן) משמאל לבזיליקת פטרוס הקדוש בו אפשר לשלוח גלויות הביתה בזמן החופשה. זוהי פעילות פופולרית מאוד עבור תיירים,  לסניף הדואר יש בולים משלהם של עיר הוותיקן, והם מאוד מאוד יפים!

 • פתוחים מדי יום בין השעות 8:30 בבוקר ועד 18:30 בערב.
 • המחיר לגלויה אחת נעה סביב ה- 4 יורו , תלוי באיזה חותמת בוחרים ולאן מעוניינים לשלוח.
 סיור וירטואלי בבזיליקת פטרוש הקדוש (איכות 4K):

טיפים שכדאי לדעת לפני:

 • נאכפים קודי לבוש מחמירים: לא ניתן להיכנס עם חצאיות קצרות, כובעים או כתפיים חשופות.
 • כמעט תמיד יש תור ארוך – אם כי הוא נוטה ללכת מהר.
 • מדריך טיולים; עומק התובנה שהוא יכול להביא לבזיליקה באמת הופך את החוויה לעמוקה וברורה יותר.
 • האפיפיור בימי ראשון, נואם בדרך כלל בכיכר פטרוס הקדוש בצהריים – קיים עומס רב!
 • בימי רביעי בבוקר, האפיפיור פונה לקהל בכיכר פטרוס הקדוש בתפילות ובשירים – קיים עומס רב!
 •  כל התחבורה הציבורית ברומא היא בחינם לילדים מתחת לגיל 10 אם הם מלווים על ידי מבוגר.
 • בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא היא הכנסייה הגדולה ביותר בעולם כולו.
סרטון קצר שממחיש את האזור:

פטרוס הקדוש - מידע ששווה לשמור

שעות פתיחה:

 • שעון קיץ (אפריל עד ספטמבר): פתוח מדי יום 07:00 בבוקר עד 19:00 בערב.
 • שעון חורף (אוקטובר עד מרץ): פתוח מדי יום 07:00 בבוקר עד 18:00 בערב.
* סגור ביום רביעי בבוקר להופעות של אפיפיור עד 12 בצהריים.
 

יצירת קשר:

כתובת:

Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, הוותיקן

דרכי הגעה:

רכב פרטי –באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין בזיליקת פטרוס הקדוש.
מטרו – קו A (אדום) לתחנת אוטביאנו, לאחר היציאה מהתחנה ניתן להגיע לבזיליקת פטרוס הקדוש תוך כ- 5 דקות הליכה.
רכבת – תחנת סנט פייטרו, לאחר היציאה מהתחנה ניתן להגיע לבזיליקת פטרוס הקדוש תוך כ- 10 דקות הליכה.
מונית
– נסיעה במונית מהקולוסיאום לבזיליקת פטרוס הקדוש בסביבות 12יורו (€), ניתן להיעזר במחשבון מוניות זה.

עלויות:

 • ללא עלות (למעט הפסגה).

טיפוס לפסגה –  

 • תמורת תשלום של 6 אירו ניתן לטפס על 551 מדרגות לפסגה. 
 • תמורת תשלום של 8 אירו, ניתן לעלות במעלית למרפסת ולאחר מכן מטפסים רק 320 מדרגות.

האתר הרשמי:

https://www.vaticanstate.va/it/

מתי כדאי לבקר?

גם כשאין אירועים מיוחדים שקורים, הבזיליקה כמעט תמיד צפופה. הזמן הטוב ביותר לבקר ללא צפיפות של קהל הוא בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, בין השעות 7 עד 9 בבוקר.
 

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

עוד אטרקציות ומדריכים בצרפת