ארמון וסטמינסטר • בית הפרלמנט של הממלכה המאוחדת בלונדון


מבלי שידעו מבקרים רבים המתפעלים מהארכיטקטורה המפוארת שלו וממגדל השעון המסיבי מבחוץ, ארמון וסטמינסטר משמש למעשה נקודת מפגש עבור פוליטיקאים בריטים; ואם התמזל גם המזל, במהלך ביקור בלונדון אולי אפילו אפשר לשבת בישיבה של בית הנבחרים (בחינם!).

וזה לא  כל מה שיש לבית הפרלמנט להציע בתוך ארמון וסטמינסטר ניתן לראות עוד מספר דברים מעניינים ששווה להגיע בשבילם גלו אותם >>

ארמון וסטמינסטר - מה רואים? נקודות חשובות

בית הפרלמנט בארמון וסטמינסטר הוא אחד הבניינים האיקוניים והחשובים ביותר בלונדון, שם מתקיימים דיונים פוליטיים, מעבירים חוקים ועושים היסטוריה. במהלך הקיץ (בזמן שהפרלמנט נמצא בהפסקה) ובימי שבת לאורך כל השנה, בתי הפרלמנט נפתחים בפני הציבור לסיורים מודרכים.

הסיור נערך באתרים מפורסמים כולל חדר הגלימה של המלכה, הגלריה המלכותית, לשכת הלורדים ולשכת הנבחרים, שם חברי הפרלמנט מנהלים את הדיונים התוססים שלהם. הינה נקודות שכדאי לראות בזמן שמגיעים לארמון וסטמינסטר >>

ביג בן

מגדל השעון (מכונה לעיתים מגדל אליזבת) האיקוני של לונדון, ביג בן הוא אחד מציוני הדרך המפורסמים בעיר, הידוע בזכות הפעמון הענק והדיוק שלו. השעון הוא חלק מהאטרקציות המבוקשות ביותר של העיר, נראה מדהים ביום ובמיוחד בערב, כשפני השעון של המגדל מוארים. 

למרות שהביג בן הוא אחד מהאתרים המתוירים בעולם, משנת 2010 הכניסה למגדל ולפעמון מותרת רק למי שהוא תושב קבע בבריטניה וזאת רק לאחר תיאום מראש. עבור מי שהצליח להיכנס למגדל, כדאי שידע שבבניין אין מעלית והטיפוס של 334 המדרגות עד לשעון נעשה ברגל בלבד. למידע נוסף >>

שעון הביג בן באנגליה

אולם ווסטמינסטר

אולם ווסטמינסטר הוא הבניין העתיק באחוזה הפרלמנטרית. מה שהופך אותו לבניין מדהים כל כך הוא לא רק גודלו הרב וגדול הגג, אלא תפקידו המרכזי בהיסטוריה של העם הבריטי. באולם ובסביבתו גדלו המוסדות העיקריים של המדינה הבריטית: הפרלמנט, בתי המשפט ומשרדי ממשלה שונים.

מעורב מקרוב בחיי האומה מאז המאה ה -11, מסע בעברו של האולם הוא מסע לאורך 900 שנים מרתקות בהיסטוריה.

אולם סנט סטפן

אולם סנט סטפן נבנה מחדש לאחר שריפה בשנת 1834 שהרסה חלק ניכר מבתי הפרלמנט.

לפני השריפה, אולם סטפן הקדוש שימש בעבר כקפלה מלכותית, והיה ביתו של בית הנבחרים וכמה מהאירועים החשובים שעיצבו את הממלכה, כולל חוק ייצוג העם של 1832 וביטול העבדות בשנת 1807.

 סיור וירטואלי בארמון וסטמינסטר (איכות 4K):

ארמון וסטמינסטר – טיפים שכדאי לדעת לפני:

 • בכניסה נערכת בדיקה ביטחונית כבדה (ברמה של שדה תעופה).
 • מרבית האטרקציות של ווסטמינסטר נגישות לכיסאות גלגלים, אם כי בחלק מהמבנים הישנים יש אזורי גישה מוגבלים.
 • ביקור בווסטמינסטר הוא כדאי עבור חובבי ההיסטוריה, או כל מי שמחפש נופים קלאסיים בלונדון.
 • כדאי להגיע מוקדם במיוחד מכיוון שהתורים יכולים להיות ארוכים להפליא.
 • זה יכול להיות רעיון טוב להירשם באופן מקוון מראש מכיוון שהזמינות עשויה להיות מוגבלת.
 • עבור אלו המזמינים סיור – כדאי להגיע כ- רבע שעה מוקדם יותר לפני ההתחלה.

ההיסטוריה של ארמון וסטמינסטר

טיול בוסטמינסטר לפעמים מרגיש כמו חזרה בזמן, בשילוב עם ההמולה היומיומית של הממשלה. לפני המבנה המוכר כיום, ארמון המלוכה הראשון הוקם במאה ה- 11ושימש כביתו העיקרי של הממלכה, הנרי השביעי ביצע תיקונים שונים במבנה, כולל הקמת פולחן בקצה המזרחי של מנזר וסטמינסטר.

בשנת 1512, זמן קצר לאחר עלייתו של הנרי ה- 8 על כס המלוכה, ספג הארמון שריפה איומה שהרסה את אזורי המגורים המלכותיים. עד שנת 1529 הנרי השמיני החליט לעבור לחלוטין מוסטמינסטר לארמון יורק, הידוע יותר בשם ווייטהול. מה שנותר מבית המלוכה הראשוני של הארמון נהרס, והותיר את הבניין עבור חוק וממשל.

עליית הפרלמנט

בהיעדרו של המלך הנרי מהארמון, הדומיננטיות של הפרלמנט החלה לגדול, כולל חקיקת חוקים ושינויים מדיניים, כלכלה ופוליטיקה השתלבו הלכו זה לצד זה עוד יותר, כאשר פעולות כמו פירוק המנזרים שהגדילו את עושרו של המלך, אך גם העניקו לפרלמנט הרבה יותר כוח לחוקק. מלכים עתידיים ימצאו עצמם בסתירה הולכת וגוברת עם הדמוקרטיה הפרלמנטרית. מאוחר יותר מותו של צ'ארלס הראשון ייצג את מאזן הכוחות החדש ואת צמיחתו של 'כוח העם' בצורותיו השונות והשנויות למחלוקת.

בית הנבחרים והלורדים

בית הנבחרים התפתח מאוד במאה ה- 16 וה- 17 והיא אחראית במידה רבה למערכת השלטון של שתי המפלגות בבריטניה. העיצוב של המקום נעשה בסגנון קלאסי על ידי האדריכל כריסטופר רן, כל חלק בבניין חושב עבור צרכי הפרלמנט. שינויים נוספים התרחשו בהשפעת בית הלורדים לאורך כל המאה ה- 19, אף שהפרלמנט נפגע שוב בשריפה בשנת 1834 שהתפשטה במהירות בבניינים רבים שלו. הרשומות ההיסטוריות שנשמרו במגדל התכשיטים נשמרו באורח פלא למרות השריפה.

העיצוב והבנייה מחדש

לאחר השריפה – עיצוב התחייה הגותית של צ'רלס בארי זכה בתחרות לשחזור הבניין. בשלב זה נוספה מרפסת ארוכה על קו המים. בבניין החדש יש יותר מ- 1,000 חדרים, כולם מסודרים באופן סימטרי. נדרשו כ- 30 שנה להשלמת הבנייה, והמבנה נדרש לעבור תיקונים עקביים כמעט ללא הרף מאז.

מלחמת העולם ה- 2

במהלך מלחמת העולם השנייה נפגעו בתי הפרלמנט 14 פעמים (12 פעמים בלילה אחד), ונדרש עד שנת 1950 לסדר את כל הנזקים שנוצרו. המתחם גדל במהלך המאה שעברה כדי לארח יותר חברי פרלמנט. כעת הוא בתהליכים עבור מלחמה בהשפעות זיהום האוויר בלונדון.

מידע כללי על ארמון וסטמינסטר

שעות פתיחה:

יולי, אוגוסט:

 • בימי חמישי עד שלישי, החל מהשעה 9:15 בבוקר ועד השעה 16:30 אחה"צ.
 • בימי רביעי, החל מהשעה 13:15 בצהריים ועד השעה 16:30 אחה"צ.

ספטמבר:

 • שני, שישי ושבת החל מהשעה 09:15 בבוקר ועד השעה 16:30 אחה"צ.
 • שלישי עד חמישי, החל מהשעה 13:15 בצהריים ועד השעה 16:30 אחה"צ.

יצירת קשר:

כתובת:

וסטמינסטר, SW1A 0AA, לונדון, בריטניה.

דרכי הגעה:

אל ארמון וסטמינסטר ניתן להגיע במספר דרכים, אחת מהן היא ההגעה באמצעות בסיור אופניים בעיר, זו היא דרך ידידותית ולראות את מיטב לונדון בהילוך איטי.

 • רכבת תחתית – ירידה בתחנת ווסטמינסטר, פחות משתי דקות הליכה מהביג בן. המחוז, היובל, כמו גם קווי המעגל נעצרים בתחנה.
 • אוטובוס – קו 12, 88, 87, 148, 159, 453, 793 ו- 717. חלקם הם האוטובוסים המפורסמים של לונדון (קומותיים).
 • רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין ביג בן לונדון. מקומות החניה הקרובים ביותר הם ברחוב פיטר הגדול, כיכר סמית' ומתיו פרקר. מול בית הפרלמנט יש גם חניון תת קרקעי.
 • רכבת רגילה –  הרכבת הדרומית-מערבית והדרומית-מזרחית.

עלויות:

 • עד גיל 5 – חינם, ללא עלות.
 • עד גיל 16 – 6 פאונד.
 • החל מגיל 17 – 15 פאונד.

האתר הרשמי:

https://www.parliament.uk/

מתי כדאי לבקר?

ווסטמינסטר זמין בכל עת של השנה, בזמני חג המולד – האווירה מאוד מיוחדת ומזמינה, רבים אוהבים להגיע דווקא בתקופה העמוסה הזאת. הרובע הוא אחת האטרקציות המרכזיות של לונדון, לכן כדי להימנע מעומס ההמונים כדאי להגיע מוקדם או בשעות המאוחרות של היום.

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

עוד אטרקציות ומדריכים באנגליה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.