בזיליקת סן מרקו – אתר תיירות מדהים בונציה


בזיליקת סן מרקו - מה רואים, דגשים עיקריים

בזיליקת סן מרקו (Basilica di San Marco) היא היהלום שבכתר בונציה ואחת הערים המפוארות ביותר בעולם המערבי. הקתדרלה המעוטרת משלבת אלמנטים מהממים של אדריכלות גותית, ביזנטית, רומנסקית ורנסנסית – עדות לדומיננטיות הפוליטית והכלכלית של העיר שנמשכה מאות שנים. 

לתמונות וטיפים בתכנון הביקור באטרקציה כנסו >>

החזית הצפונית והדרומית של סן מרקו

עד שנת 1503, החזית הדרומית הייתה סגורה ונועדה להיות כניסה טקסית מרשימה הפונה ללגונה. פסלים ופסיפסים מוסיפים לאדריכלות העשירה, לצד 2 הגריפינים בקשת הראשונה. אי אפשר לפספס את פסיפס הבתולה מהמאה ה- 13 בין קשתות הקומה העליונה.

החזית מכוסה בתבליטים מרהיבים של המאה ה- 6. כמו סנט מרק עצמו, מדובר בשלל מלחמה, שהועבר על ידי ונציאנים בשנת 1256 מנמל עכו. פסל הטטררקים בפינה נחצב מפורפיר, ככל הנראה במצרים במאה הרביעית.

החזית הצפונית הפונה אל פיאצטה דיי לאונצ'יני, כוללת את פורטה דיי פיורי, דלת הפרחים, עם תבליט יפהפה מהמאה ה- 13. 2 תבליטים אחרים הם תיאור המאה ה- 7 או ה- 8 של כס השופט עם 6 כבשים מכל צד (המסמל את 12 השליחים) ומרכבתו של אלכסנדר הגדול, המשתרעת על ידי גריפינים, מהמאה ה- 10.

הגלריה והמרפסת בבזיקליה

כמו כל הבזיליקות הביזנטיות, בסנט מרקו יש מרפסת בפתח הכנסייה הראשית. הפסיפסים של כיפותיו וקשתותיו הם מהמאה ה- 13, למעט מרקוס הקדוש שנוסף בשנת 1545. הם מייצגים (מימין לשמאל) את הבריאה, קין והבל, תיבת נח, מגדל בבל, את סיפורי אברהם, יוסף ומשה.

כל אחד מ-3 הכניסות המובילות לכנסייה מוקפת בעמודי שיש עם כותרות מעוטרות מאוד מהמאה ה- 6 עד ה- 9. בשער הכניסה הימני יש דלת ברונזה מהמאה ה- 10 המכוסה בחומר כסף עם כיתוב ביוונית. קברי הכלבים בקיר החיצוני הם מהמאה ה- 12.

מעל הנארטקס נמצאת גלריה פתוחה ועד 1981 עמדו שם ארבעת סוסי הברונזה המפורסמים והביטו על פיאצה סן מרקו. הם היו פעם חלק מקוואדריגה בהיפודרום בקונסטנטינופול, שנחשבו מהמאה ה-3 או ה- 4. הם היו בין השלל שהביא דוג'ה אנריקו דנדולו לוונציה לאחר נפילת קונסטנטינופול. בשנת 1797 נפוליאון העביר אותם לפריס, אך הם הוחזרו לוונציה בשנת 1815. ניתן לראות את המקור במוזיאון מרציאנו.

הפסיפס ועיצוב הפנים של הבזיליקה

כמעט בלתי אפשרי לבחור את גולת הכותרת של הבזיליקה המלאה באוצרות, אך הפסיפסים הם מראה עוצר נשימה. בשילוב עם צורת הכנסייה, הם נותנים את הרושם המיידי של הביזנטים, למרות שעיצוב הפנים מערבב מגוון רחב של סגנונות אדריכליים מהמאה הקלאסית ועד המאה ה- 19.

כל אחת מחמשת הכיפות, נישאת על עמודי ענק, בקוטר של כמעט 13 מטר הכוללות 16 חלונות. פסיפסי הזהב המפוארים המכסים את הכיפות, שטח כולל של 4,240 מטרים רבועים, יוצרים את שמו הפופולרי בזיליקת ד'אורו – בזיליקת הזהב.

מרבית פסיפסי הכיפה מתוארכים בין השנים 1160 עד 1200, כשהעתיקים ביותר מעל המקהלה. התצפית הטובה ביותר עליהם היא מהגלריות, בסמוך למוזיאון. הכיפה הראשונה מהכניסה מציגה את יונת רוח הקודש במרכז הילה המשתרעת אל השליחים שמסביב. הכיפה המרכזית מראה את ישו מוקף בכוכבים ומטה. בקפלה די סן ג'ובאני, מעל הטרנספט הצפוני, נמצאים פסיפסים של סנט ג'ון מהמאה ה- 12.

פאלה ד'אורו (Pala d'Oro)

כשעומדים מול הזהב המפואר של סן מרקו, קל להבין מדוע הוא נחשב לרמה הגבוהה ביותר של האמונה הדתית הביזנטית. אורכו 3.45 מטר וגובהו 1.4 מטר. החלקים העתיקים ביותר הם לוחות זהב ואמייל עגולים.

האומנות היא תערובת של אומנים ונציאניים ושל קונסטנטינופול המשלבת עבודות זהב מורכבות עם מדליונים מאוירים המתארים את חיי המשיח, חיי מרקוס הקדוש ודמויות מקראיות נוספות. העבודה נמשכה במשך חמש מאות שנים, כאשר בכל פעם נוספו אלמנטים חדשים.

רצפת שיש משובצת

בדיוק כמו שהכיפות והתקרה מתארות את הממלכה השמימית, סנט מרקוס עוקב אחר העקרונות האדריכליים של הכנסייה הביזנטית על ידי יצירת רצפה המדגישה סולידריות ארצית. שיבוץ שיש מכסה 2,099 מ"ר בגווני אדמה עשירים המשובצים בתבניות גיאומטריות וטבעיות מורכבות.

בעוד שרוב הרצפה היא גיאומטרית, היא מוארת מדי פעם בעיצובים מורכבים של בעלי חיים ופרחים עשויים פיסות שיש זעירות או אפילו זכוכית.

אוצרות

האוצר, אליו ניתן להיכנס מפינת הטרנספט הדרומי, מלא בחפצים היקרים שהביאו הוונציאנים מקושטא (קונסטנטינופול היא עיר עתיקה שהתקיימה במקום שבו נמצאת כיום איסטנבול) בשנת 1204. עם 283 חתיכות מזהב, כסף וחומרים יקרים אחרים.

 

מוזיאון מרציאנו

דלת קטנה ליד הכניסה הראשית לכנסיה מובילה אל המוזיאון, שם נמצא המקור של ארבעת הסוסים המפורסמים שעמדו פעם על הגלריה מעל הכניסה הראשית. סוסי נחושת מוזהבים רבים היו חלק משלל המלחמה שנלקח מקושטא, שבו נשדד על ידי נפוליאון, חזר לגלריה ולבסוף הובא למוזיאון לשימור.

סיור לילי

לחוויה ייחודית באמת בתוך בזיליקת סן מרקו, ניתן להזמין סיור המציע גישה מיוחדת לכנסייה הגדולה לאחר שנסגר לקהל במשך היום. הסיורים הליליים מוגבלים תמיד לקבוצות קטנות וזה פשוט מדהים.

בזיליקת סיינט מרקוס – כמה זמן צריך?

לרוב תהיה המתנה בתור של כחצי שעה עד שעתיים בשעות השיא והעומס (ללא כרטיס דילוג)  אחריה שהייה של 3-4 שעות בבזיליקה, ניתן כמובן למרוח את הזמן ולהישאר הרבה יותר מאחר וישנם כל כך הרבה אלמנטים לראות.

בזיליקת סן מרקו – ההיסטוריה והמבנה בקצרה

בזיליקת סן מרקו הוקמה עוד במאה ה- 9. נבנתה כדי לאכלס את שרידי גופת סן מרקו שהוברחה ממצרים על ידי סוחרים ונציאניים. הבזיליקה המקורית, שנבנתה בתוך מתחם ארמון הדוג'ים, נשרפה בשנת 928 במהלך מרד נגד הדוג פייטרו קנדיאנו הרביעי, אך נבנתה מחדש כדי והפכה למבנה המפואר שהעולם מעריץ כיום.

עבודות הבזיליקה הנוכחית החלו בשנת 1063 בסגנון ביזנטי. מייצגים את כוחה של הרפובליקה הוונציאנית המשגשגת. בזיליקה זו נבנתה לכבוד מודל של 2 בזיליקות של העיר הקיסרית העתיקה ביזנטיון עם צמח מרכזי בצורת צלב יווני, עם חמש כיפות גדולות ותערובת מסוימת של אמנות עתיקה ומזרחית.

לאורך הזמן עברה הבזיליקה מספר שינויים, במיוחד בכל הקשור לקישוטים, קשתות גותיות מחודדות, קשת סנט'אליפיו, פסלים ופסיפסים של מהמאה ה- 17 וה- 18 של החזית הראשית. תבליטים שמייצגים את המקצועות ואת המזלות של השער המרכזי, הגולות שמגיעות מהמזרח, דמויות הפורפיות של הטטררקים וסוסי סן מרקו. התוצאה היא מיקס מדהים ויפה של סגנונות.

הבזיליקה הפכה לקתדרלה של העיר בשנת 1807 ויש בה יותר מ- 4,000 מטרים רבועים של פסיפסים, שרבים מהם שייכים למאה ה- 13 ויש בה גם 500 עמודים של מהמאה ה- 3.

הבזיליקה זוכה לאלפי מבקרים מידי שנה. לבזיליקה יש עניין היסטורי מיוחד מאוד מכיוון שבבזיליקה התקדשו דוכסי ונציה.

 סיור וירטואלי בבזיליקת סיינט מרק (איכות 4K):

בזיליקת סיינט מרקוס – טיפים שכדאי לדעת לפני:

 • כמו רוב הכנסיות באיטליה, בזיליקת סן מרקו מחייבת את המבקרים ללבוש בגדים מתאימים – ללא חשיפת כתפיים/ברכיים.
 • בבזיליקה אסור להיכנס עם שקיות / תיקים / מזוודות גדולות. אפשר להפקיד כל חפץ ב- Ateneo di San Basso (בפיאסטה דיי לאונצ'יני).
 • אחת הדרכים להימנע מהתורים הארוכים ולוודא שרואים את כל נקודות המעניינות היא בעזרת סיור רגלי שמדלג על התור.
 • כדאי להגיע עם משקפת.
 • לנקודות הצילום הטובות ביותר של הפסיפסים, כדאי לעמוד על הגלריה, סמוך לכניסה למוזיאון.
 • רעבים? צמאים? בתי קפה ומסעדות נמצאים ברחבי כיכר סן מרקו ולאורך התעלה הגדולה, רק כמה צעדים מהבזיליקה.
 • חל איסור להאכיל את היונים. זה אסור מאחר והפרשת יונים גורמת נזק גדול לבזיליקה. מפרים עלולים להיקנס בסכום של 50 עד 200 אירו.
 • גישה לנכים: אנשים עם מוגבלות או משתמשי כסאות גלגלים יכולים להשתמש ברמפה בפורטה דיי פיורי, הממוקמת בצד שמאל של הבזיליקה.
 • כדאי לעלות במעלית לראש הקמפניל (מגדל הפעמון) ולהתענג על הנוף המדהים. עלות של 8 אירו.

מידע כללי על בזיליקת סן מרקו

שעות פתיחה:

הבזיליקה נפתחת בשעה 8:00 בבוקר ונסגרת בשעה 19:30 בערב.

יצירת קשר:

טלפון +39 041 2708311
אימייל  info@procuratoriasanmarco.it

כתובת:

Piazza San Marco, 328, 30100 VE, ונציה, איטליה.

דרכי הגעה:

רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין בזיליקת סן מרקו בונציה.
סירות – ירידה בתחנות סן מרקו או סן זכריה, הקרובות ביותר לבזיליקה.

עלויות:

 • הכניסה לבזיליקה היא בחינם 
 • כניסה לפאלה ד'אורו – 2 אירו.
 • כניסה לאוצר – 3 אירו. 
 • לדלג על התור – 3 יורו (רבים ממליצים עליו בחום).

האתר הרשמי:

http://www.basilicasanmarco.it/?lang=en

מתי כדאי לבקר?

עונה:
הקיץ הוא התקופה הפופולרית ביותר בשנה לביקור ואילו ונציה שקטה יחסית מנובמבר עד פברואר (מלבד חופשות חג המולד, השנה החדשה ובמהלך הקרנבל).

שעות:
הזמנים הטובים ביותר להגיע הם מוקדם מאוד בבוקר או בסביבות הצהריים, כאשר קבוצות הסיור בהפסקת ארוחת הצהריים. לחלופין, ניתן להימנע מתורים על ידי הזמנת תור מראש דרך האתר.

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

עוד אטרקציות ומדריכים בונציה