כיכר סן מרקו – כיכר מדהימה ותיירותית בונציה

כיכר סן מרקו

בכל סיבוב ניתן לגלות משהו שכדאי לזכור ואיך לא, גם לתעד באינסטגרם! (ולתייג אותנו 😜 ) לא משנה לאן הטיול הזה מוביל, קל למצוא את הדרך חזרה לפיאצה סן מרקו ולתעלה הגדולה. רוב המראות המהממים ביותר לביקור בהם נמצאים סביב שני ציוני הדרך הללו. לכל הטיפים וההמלצות הכי שוות כנסו >>

כיכר סן מרקו המפורסמת - מה היא ומה רואים?

עם עיר ציורית ורומנטית וכמובן מלאה באטרקציות תיירותיות כמו ונציה, קשה לדעת מאיפה להתחיל. לעיתים הדרך הטובה ביותר מסתמנת ככזו פשוטה.. פשוט ללכת לאיבוד במשך כמה שעות בשיטוט ברחובותיה ובמעברים הקטנים והקסומים שלה, לטייל לצד תעלותיה ולמצוא את הפינות הסודיות. 

כיכר סן מרקו, היא הכיכר הגדולה והחשובה ביותר בוונציה. היותה החלק הרחב ביותר של שטח שטוח ופתוח בעיר הגובלת במים, זה היה נחשב זמן רב כמקום מפגש פופולרי עבור ונציאנים ומבקרים כאחד. עיצוב המלבן של הפיאצה היה בעבר חלון ראווה לאריסטוקרטיה בעיר והוא מרשים ביותר מגישתה הימית – תזכורת למורשת בת מאות השנים של ונציה כרפובליקה ימית חזקה.

 

הכיכר המרכזית בונציה - למה?

כיכר סן מרקו (פיאצה סן מרקו) היא ונציה במיטבה. זו הכיכר היחידה של ונציה עם התואר "פיאצה" – השאר מכונים "קמפו". החיים סובבים סביב פיאצה זו עוד מימי הרפובליקה, בה היה שוק, כמו גם מרכז החיים האזרחיים והדתיים. סן מרקו נחשבת לאחת הכיכרות המשובחות בעולם ובוודאי האטרקציה העיקרית של ונציה. מדובר באחד המראות המדהימים באירופה ובונציה בפרט! 

הארכיטקטורה שלה משלושה צדדים כל כך מדוייקת ומחושבת. אך יותר מחסדיה האדריכליים, כיכר סן מרקו (פיאצה סן מרקו) אהובה  בונציה, היא המקום שכולם  מטיילים, שותים קפה, פוגשים חברים ומדריכי טיולים.. שלושה צדדים ממוסגרים, שמתחתיהן חנויות אופנה וסטייל ובתי קפה בוטיקים. הקצה הפתוח של כיכר בן מרקו מסומן בסימן הקימורים הבלתי יציבים, האקזוטיות, המערבולות, הפסיפסים והפיליגרן מאבן התחרה של בזיליקת סן מרקו. מעליו מתנשא קיר הבריקים של הקמפניל. 

כמה זמן צריך כדיי לבקר בפיאצה סאן מרקו

כדאי לתזמן לפחות חצי שעה עבור הפיאצה סן מרקו. עוד קצת אם רוצים לעצור לקפה או לבקר בבזיליקה סן מרקו או במוזיאון קורר.

מה כדאי ללבוש בסאן מרקו

כדאי להתלבש בצורה נוחה. האזור דורש הרבה הליכות, אז כדאי ללבוש נעליים ובגדים נוחים.

סן מרקו - 7 נקודות פופולריות שכדאי לראות

כיכר סן מרקו היא מרכז ונציה – כמעט כל מה שיש בעיר סובב סביבו. בקיץ הכיכר שופעת תיירים, אך הסתיו והאביב רואים מעט פחות קהל. חורף, למרות שהוא רטוב וקר, יכול להיות מאוד רומנטי ומתוייר.

לא משנה באיזו שעה בשנה מבקרים בה, הנה כמה דברים שניתן לעשות ולראות בכיכר סן מרקו בוונציה:

בזיליקת סן מרקו

בזיליקת סן מרקו היא אחת הקתדרלות היפות והמדהימות ביותר בעולם; לא פלא שזו האטרקציה המובילה בעיר. ונציאני טהור, הסגנון האדריכלי של הכנסייה מקיף השפעות ביזנטיות, אסלאמיות ומערב אירופאיות, ויש לו יותר מ -500 עמודים ו -85,000 מטרים רבועים של פסיפסים מורכבים וזהובים המעטרים את הפורטל הראשי ואת פנים חמשת כיפותיו. בפנים, המוזיאון של הבזיליקה מכיל אוסף מרתק של שטיחים, ליטורגיות ושטיחי קיר, יחד עם סוסי הברונזה של סן מרקו, שהוחזרו מקונסטנטינופול במהלך מסע הצלב הרביעי.

האזנה לפעמוני סן מרקו 

קמפניל די סן מרקו הוא מגדל הפעמונים של בזיליקת סן מרקו. המתנשא לגובה 323 מטרים מעל הכיכר. המגדל העצמאי כולל אכסדרה המקיפה את גוש הפעמונים שלה, המכיל חמש פעמונים ומעליהם דמויות של אריות וגרסת ונציה של ליידי ג'סטיס (לה ג'וסטיזיה). הוכתר על ידי צריח פירמידי עם גוון זהוב בדמותו של המלאך הגבריאל. המגדל שוחזר בשנת 1912 לאחר שהתמוטט 10 שנים קודם לכן. עובדה על המקום: בשנת 1609 השתמש גלילאו במגדל לתצפית ולהדגמת הטלסקופ שלו.

טיול בארמון אולמות הכלבים

בסמוך לבזיליקת סן מרקו נמצא ארמון דוגס (Palazzo Ducale) השופע, המטה הקודם של הכלבים, שליטי ונציה. הדוג'ה תפקד למעשה כמלך ונציה, והארמון המסיבי שלו תפקד כמעט כמו עיר עצמאית. אולמות הכינוס לשעבר, הדירות ובתי הכלא המחרידים הם חלק מהסיורים המודרכים העצמיים או המודרכים הקיימים כאן.

העת העתיקה במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי

נוסד בשנת 1523 על ידי הקרדינל דומניקו גרימאני, המוזיאון מספר את סיפורה של ונציה: עיר של אמנות, זכוכית, קרמיקה ותכשיטים. ממוקם מול הפיאצטה. יש בו מגוון ממצאים יוונים, מצריים, אשוריים ובבלי, כמו גם ממצאים ארכיאולוגיים קדם-פרוטו-היסטוריים. קיים גם אוסף מרשים של יצירות מהמאה ה -16 שנרכשו במשך מאות שנים מהאצולה הוונציאנית.

הספרייה הלאומית של סן מרקו

בו ניתן למצוא טקסט ישן ב Biblioteca Nazionale Marciana. נמצאת בתוך קטע של ה- Procuratie Nuove הפונה לכיכר. הוא מקיים אלפי עבודות שהודפסו בין המאות ה -16 וה -17, והוא האמין כי הוא מחזיק באוסף הגדול ביותר של טקסטים קלאסיים בעולם. לא זו בלבד, אלא שהוא בין המפקדים העתיקים ביותר של כתבי היד באיטליה שעדיין קיימים.

האמנות הוונציאנית במוזיאון קורר 

מאחורי שורות החנויות לאורך פרוקורטי נובה נמצא מוזיאון קורר, המשתכן בקומות העליונות של הבניין. אחד מ -11 המוזיאונים האזרחיים בוונציה, מציג אוסף נפלא של אמנות ונציאנית וחפצים היסטוריים.

טעימת בליני (קוקטייל) בבית קפה 

על פיאצה סן מרקו פועלת Procuraties (שלושה בניינים מחוברים) שבקומות הקרקע המקומרות שלהם נמצאים בתי קפה אלגנטיים עם שולחנות חיצוניים. בליני – קוקטייל של פרוסקו וצוף אפרסק שהומצא בשנת 1931. 

האכלת יונים בכיכר סן מרקו - מה מותר ומה אסור?

האכלת יונים בכיכר סן מרקו

בעבר האוכל העיקרי של היונים בכיכר סן מרקו היה שבבי תפוחי האדמה ומקלות לחם ולפני למעלה מעשור הוחלט לבצע שינוי בתזונת היונים לזרעים, המגיעים בתרכובת מוכנה. נראה כי גם ליונים לא היה אכפת מהשינוי בתזונה.
ידוע שבונציה – כל מה שנדרש הוא קומץ זרעי ציפורים כדי להפוך כל תייר שמבקר בכיכר סן מרקו ההיסטורית למטייל המאושר בוונציה 🙂 
החל ממאי 2008, יצאה פקודה עירונית האוסרת על אנשים להאכיל את היונים בכיכר (אלא במזון ספציפי).
הספקים המורשים למכור אוכל ציפורים בכיכר, אלו אותם אנשים חסרי עבודה, יש לציין כי מדובר במסורת. 

כאשר פקידים ונציאניים הצביעו לראשונה להוציא מחוץ לחוק את האכלת היונים, אזור סן מרקו היה פטור בגלל מעמדם האיקוני של הציפורים ומאכליהן. אך בסופו של דבר התברר כי למרות הצמצום באוכלוסיית היונים, היה צורך לנתק אספקת מזון חשובה – עקב רוכלות זרעי הציפורים הרשמיות של סן מרקו. בעצם מדובר בשינוי מרכיבי המזון שאיתו ניתן להאכיל את היונים.עברו "למזון רישמי".

אחד הרוכלים אף התראיין וסיפר: "ילדים בוכים כי הם לא יכולים להאכיל את הציפורים."
טיפ למטיילים: במאמץ לצמצם את נזקי צואת היונים באתרי מורשת אונסק"ו הרבים בוונציה, אסור להאכיל את היונים; על המפרים יוטל קנס בסכום של 50 עד 200 אירו.

השפעות היונים על וונציה 

כמו מטרופולינים אחרים עם אוכלוסיית יונים משמעותית, כולל ניו יורק ולונדון, גם ונציה דואגת מזמן מהמפגעים הפוטנציאליים שהציפורים גורמות לבריאות האדם, שלא לדבר על הנזק שנגרם על ידי הגואנו (דשן) וטעם השיש. מאמצים קודמים לשלוט במספרם – רשתות, דוקרנים ותכשירים אלקטרוניים כדי להרתיע את הצפייה – לא צלחו בעיקר.
מה שהפך את המצב לקיצוני במיוחד בוונציה הוא מספר התיירים המגיע לכ -20 מיליון בשנה לפי הערכות רשמיות – מה שהביא לחוק טבע חדש לגמרי: יותר תיירים שווים יותר מכרעי עופות ויותר זבל המיוצר. זה שווה ליותר יונים ויותר נזק למבנים ההיסטוריים בכיכר, כולל הפסיפסים העדינים על חזית בזיליקת סן מרקו.

מומחי היונים מזהירים : נזקי היונים בכיכר סן מרקו

סרחיו לאפיסקה, מומחה הבריאות בוונציה האחראי על מחלקת המניעה, מעריך כי כיום חיים כ -130,000 יונים במרכז ההיסטורי של ונציה, פי 40 מהמספר שלדבריו מחקרים בינלאומיים מציעים כריכוז האופטימלי לקילומטר רבוע. 
בדיקות על הציפורים קבעו גם שרבים נושאים פתוגן כזה או אחר, לכן ברור מדוע מודאגים.

האנדרטאות בכיכר נושאות את עיקר הפלישה. יונים בדרך כלל אינן ישנות במקום שהם אוכלים, אך הוודאות של טירוף האכלה 24/7 גרמה לרבים להפוך את סנט מרקס לביתם בכל ימות השנה, והקימו קנים בין כרכובים אלגנטיים או במקומות שבירים אחרים. כתוצאה מכך, הפסלים בחזיתות הם כעת קורי עכביש עם עשרות סימני שריטה משובחים שממנו מנסים היונים לאחוז בפסלים כדי לשבת.
ויונים, כמו תרנגולות, מחפשות סידן פחמתי לביציותיהן. הן מנקרות את החלקים החשופים ביותר של השיש, כמו גם את הטיח.

נזקי היונים באים לידי ביטוי בתשלומי המסים בין 16 ל -23 אירו ליונה בשנה בעלויות ניקיון, כך עולה מדו"ח של מכון המחקר הכלכלי האיטלקי נומיסמה.

בסופו של דבר, רק אסטרטגיה אחת באמת פעלה אי פעם כדי לשמור על אוכלוסיית היונים בוונציה. עד שנות החמישים נהגו לאכול אותם. אומרים שהם טעימים מאוד. היום זה פחות מומלץ, כיוון שהציפורים עלולות להימצא כחולות וקטנות מדי.

ונציה מחולקת ל- 6 חלקים

מדובר בשכונות בעלות אופי שונה. סן מרקו היא המרכזית, מוקפת משלושה צדדים בלולאה נהדרת בתעלה הגדולה. מעבר לגשר ריאלטו נמצאת שכונת האומנים סן פולו, ומעבר לתעלה הגדולה מדרום נמצאת דורסודורו המסוגננת, עם מוזיאוני האמנות היוקרתיים והכיכרות התוססות שלה. בקצוות החיצוניים נמצאים סנטה קרוצ'ה, קסטלו וקנרג'יו, ביתם של הגטו המקורי. מעבר לשש שכונות – של העיר עצמה, כדאי לקפוץ על סיפון אדים לאיים שלה: לידו, מוראנו, בוראנו וטורצ'לו. אי רביעי, סן ג'ורג'יו מג'ורה, שווה ביקור לנופים היפים של סן מרקו וונציה הנשקף ממגדל כנסייתו.

התעלה הגדולה והליכה לכיכר סן מרקו

התעלה ממוקמת לאורך 3.8 ק"מ (2.4 ק"מ) באורך בצורת S, בין שני האיים ונציה בנויה על התעלה הגדולה וקושרת את נקודת הכניסה לוונציה לרוב (תחנת הרכבת סנטה לוצ'יה ופיאצלה רומא) וכיכר סן מרקו נשפכת אל האוקיינוס ​​הפתוח.
כמעט כולם מגיעים לוונציה לאורך הכביש מיבשת איטליה ומופקדים על ידי האוטובוס או תחנת הרכבת שנמצאים זה ליד זה. האפשרויות הן ללכת או להגיע לאוטובוס המים של ונציה במורד התעלה הגדולה לכיכר מארק.

הבזיליקה

קראו לכיכר סן מרקו על שם הבזיליקה יוצאת הדופן והמדהימה באותו השם השולטת בקצה המזרחי של הכיכר. קמפניל די סן מרקו הדקיק, מגדל הפעמונים של הבזיליקה, הוא אחד מציוני הדרך המוכרים ביותר של הכיכר.

ההיסטוריה של הכיכר

הכיכר הוקמה במאה ה -9 מול בזיליקת סן מרקו וארמון הדוגי הסמוך והורחבה במאה ה -12 לאחר מילוי תעלה ורציף. הקמפנילה (מגדל הפעמונים) נבנתה מחדש שלוש פעמים – הגרסה האחרונה הושלמה בשנת 1912. במאה ה -16, במהלך שק רומא, ג'קופו סנסובינו ברח לוונציה ובנה את לוגטה דל סנסובינו המקסימה, ששימשה כחדר המתנה למועצה לארמון הדוג'ה. פעם פיאצה נסללה בלבנים בדוגמת אדרה ייחודית. אך בשנת 1735 הוחלפו גושי הטרקוטה באבן טבעית. על קו המים, על האזורים המרוצפים, המכונים לה פיאצטה (כיכר קטנה) ומולו (מזח), מפקחים שני עמודים מהמאה ה -12. על גבי כל אחד מהם נמצא פסל של שני קדושים הפטרונים של ונציה: מרקוס הקדוש בצורת אריה מכונף, וסנט תאודורו (תיאודור).

ארמון הדוג'ה (פאלאצו דוקאלה)

עד 1797 שלטו הכלבים באימפריה הוונציאנית וארמון הדוג'ה (פאלאצו דוקאלה) היה המקום בו הם שלטו מחלוקת צדק, מיסים וכו '.
כפי שניתן לדמיין, הכלבים רצו להפגין את כוחם ועושרם כך שארמון הדוג'ה אינו בניין ממשלתי תפל, רחוק ממנו.
בתוך הארמון אמנות נהדרת (ציורים של טיציאן, טינטורטו וורונזה), גרמי מדרגות מפוארים, דירות הדוג'ה, חדרי הממשלה, תאי הכלא וגשר האנחות בין היתר.
מדובר בארמון פנטזיה גותי ונציאני, זה היה אחד הדברים הראשונים שהגיעו לוונציה ראו כשספינותיהם מפליגות בלגונה ונוחתות בכיכר סן מרקו.
הכלבים התגוררו בארמון זה ומשרדי היו גם הם בבניין זה. צדק התקבל כאן וספר הזהב, המפרט את כל המשפחות החשובות של ונציה, ששוכנו כאן.  בחוץ, לאורך הפיאצטה, כל עמוד שונה. בין העמודה התשיעית לעשירית הוכרזו עונשי מוות וביצוע הוצאות להורג.

מוזיאון קורר

מוזיאון מוצב בחלקים שונים המציעים תובנה מרתקת לאמנות ולהיסטוריה של ונציה.
החלק הראשון כולל את אגף נפוליאון עצמו, ארמון של מלכים וקיסרים מהמאה התשע עשרה. כאן החדרים הניאו-קלאסיים המפוארים מאכלסים אוסף ראוי לציון של יצירותיו של גדול הפסלים בעידן, אנטוניו קנובה (1757-1822).

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של ונציה

בית לאוסף חשוב של פסלים עתיקים, כולל כמה פסלי יוון מקוריים משמעותיים. בין האוספים המיוחדים, ניתן גם למצוא ארד, קרמיקה, אבני חן ומטבעות, הכוללים פריטים מצריים עתיקים ואשוריים-בבליים.

לצפייה בסרטון קצר על כיכר סן מרקו המהממת>>

4 אטרקציות קרובות לכיכר סן מרקו

  • האי בוראנו- אי ציורי ולא צפוף בלגונה הוונציאנית הצפונית המפורסם בזכות בתיו הצבעוניים והתחרה בעבודת יד.
  • סקולה גרנדה די סן רוקו- המוזיאון מציג למעלה מ -60 ציורים, רבים מאת הצייר הנודע טינטורטו.
  • מוזיאון לאונרדו דה וינצ'י- ממוקם בתוך Scuola Grande, מוזיאון אינטראקטיבי זה מציג את גאונותו של הצייר / הממציא באמצעות מחקרים אנטומיים, מכונות אינטראקטיביות ותערוכות מולטימדיה.
  • אוסף פגי גוגנהיים- מציג עבודות של אדונים מודרניים כמו פיקאסו, פולוק וקלדר. המוזיאון תופס את הפטרון האמריקאי של ביתו לשעבר של האמנויות על התעלה הגדולה.

לצפייה בסרטון קצר על כיכר סן מרקו המהממת>>

מידע כללי על המקום

שעות פתיחה:

24/7 – פתוחה למבקרים במהלך כל השבוע.

כתובת: 

פיאצה סן מרקו, 30100 ונציה, איטליה.

דרכי הגעה:

סירה – קו 2, 2B.
רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין כיכר סן מרקו.
אוטובוס – קו 19, 2, 5, 53E, 6L, 80

עלויות:

ללא עלות (האטרקציות מסביב כן עולות).

מתי כדאי לבקר? 

בשל הפופולריות, כדאי להגיע לפיאצה סן מרקו דבר ראשון בבוקר כדי למנוע את עומס ההמונים. מתחילים את היום בכיכר הקסומה הזו עם קפה באחד מבתי הקפה לפני שממשיכים לראות את שאר ונציה. כדאי להיזהר! בזמן ביקור בתקופות של גשם כבד, מכיוון שהכיכר מועדת לשיטפונות.

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

תמונות מכיכר סן מרקו

עוד אטרקציות באיטליה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *