ביג בן • מגדל השעון המפורסם והגדול של לונדון

שעון הביג בן באנגליה

מגדל השעון (מכונה לעיתים מגדל אליזבת) האיקוני של לונדון, ביג בן הוא אחד מציוני הדרך המפורסמים בעיר, הידוע בזכות הפעמון הענק והדיוק שלו. השעון הוא חלק מהאטרקציות המבוקשות ביותר של העיר, נראה מדהים ביום ובמיוחד בערב, כשפני השעון של המגדל מוארים. 

למרות שהביג בן הוא אחד מהאתרים המתוירים בעולם, משנת 2010 הכניסה למגדל ולפעמון מותרת רק למי שהוא תושב קבע בבריטניה וזאת רק לאחר תיאום מראש. עבור מי שהצליח להיכנס למגדל, כדאי שידע שבבניין אין מעלית והטיפוס של 334 המדרגות עד לשעון נעשה ברגל בלבד.

לעוד עבור תכנון הטיול הבא ולחוויה בלתי נשכחת >>

ביג בן - מה רואים?

הביג בן הוא השעון המפורסם בעולם. פריט אייקוני זה ניתן לזיהוי מידי והוא אחד מציוני הדרך המדהימים ביותר על פני כדור הארץ, נתפס גם כסמל לדמוקרטיה פרלמנטרית שכן המגדל הוא חלק בלתי נפרד מארמון וסטמינסטר לונדון. 6 מלכים ו -41 ראשי ממשלה באו והלכו מאז שהפעמונים פגעו לראשונה במוזיקה המוכרת שלהם ברחבי ווסטמינסטר. 

מפרט טכני של השעון המפורסם

מחוגי השעון הן 9 מטר ואורך 14 מטר ומתנשאות לגובה של כ -320 מטר, מראה יוצא דופן שכל תייר נדהם לגלות. ללונדון מגיעים מטיילים מכל חלקי העולם. הביג בן משתרע מעל 96 מטר! המטיילים שרוצים לחוות את הנוף עוצר הנשימה מלמעלה, צריכים לעלות 334 מדרגות כדי להגיע לפעמון, לחלק של מגדל השעון בו מותקנים הפעמונים. בנוסף, יש צורך גם לטפס 399 מדרגות אל אורטון לייט ממש בראש המגדל המרשים הזה בלונדון. אורטון לייט היא העששית בחלקו העליון של הביג בן, המואר כאשר בית הפרלמנט מתכנס עם רדת החשכה.

המעצב והשען שאחראים על היצירה

סר אדמונד בקט דניסון עיצב את השעון האיקוני בשיתוף פעולה של סר ג'ורג' איירי ואדוארד דנט, השען. תרומתו העיקרית של אדמונד הייתה בריחת כוח משיכה ייחודית, שהקנתה דיוק שאין שני לו.

ההיסטוריה של הביג בן?

שמו הרשמי של ביג בן הוא מגדל אליזבת, שנבנה כחלק מעיצובו של צ'רלס בארי, שהיה אדריכל בריטי שאחראי לשחזור ארמון וסטמינסטר, הידוע גם בשם בתי הפרלמנט. הוא בנה אותו מחדש לאחר שפריצת שריפה פגעה בחלקים גדולים של הארמון העתיק בשנת 1834.

צ'רלס בארי הלך על פי סגנון ניאו-גותי והעלה את המבנה החדש לביג בן לאחר שהתייעץ עם אוגוסטוס פוגין, המעצב של נקודת ציון זו. בתקופה זו, בארי היה האדריכל הראשי של הארמון החדש. תכנון מגדל השעון היה עבודתו האחרונה של אוגוסטוס לפני שהאדריכל ירד לשיגעון ולבסוף נפטר.

פעמוני מגדל השעון הוחלפו באפריל 1858 ותושבי לונדון יכלו לשמוע את השעון מנגן לראשונה ביולי 1859. שוב, בספטמבר 1859, פעמון מגדל השעון המרשים נסדק בגלל משקלו העצום ולכן הוא הוצא מכלל שימוש. עם זאת, הפעמון שונה כך שהוא יכלול פטיש קל משקל בשנת 1859.

יום השנה ה- 150 לביג בן האייקוני נחגג ב- 31 במאי 2009.

השעון הנהדר נמצא כעת בשיפוצים, שיעלה מיליוני פאונד וארך לפחות ארבע שנים עד לסיומו מאז אוגוסט 2017. השעון לא יצלצל במהלך תקופת השחזור, הזמן הארוך ביותר שהוא שתק בתולדותיו 158 שנים. השעון לא יצלצל עד שנת 2021 למעט אירועים מיוחדים כמו ראש השנה ויום הזיכרון.

 סיור וירטואלי בביג בן (איכות 4K):

שעון ביג בן - 26 עובדות מעניינות ולא חשובות

מגדל אליזבט

תיירים ותושבים מקומיים אומרים לעתים קרובות "ביג בן" כאשר הם מתייחסים למגדל הציוני בבתי הפרלמנט. אבל זה לא ממש מדויק. בעבר נקרא מגדל השעון, ושמו של המבנה היה מגדל אליזבת בשנת 2012, לכבוד יובל היהלומים של המלכה. זה הפעמון שבתוכו ששמו ביג בן.

הביג בן על שם מי?

ההערכה היא שביג בן נקרא על שם סר בנג'מין הול, הנציב הראשון לעבודות, ששמו רשום על הפעמון. אחרים מעידים כי הפעמון נקרא על שמו של בן קונט, מתאגרף אלוף במשקל כבד. במקור הפעמון אמור היה להקרא רויאל ויקטוריה.

הגעתו של ביג בן ללונדון הייתה מלווה הטקס מיוחד

הובילו אותו דרך התמזה בדוברה ודרך גשר ווסטמינסטר בכרכרה שכללה 16 סוסים לבנים.

הסדק

פעמון זה נסדק במהלך בדיקה באוקטובר 1857. פעמון חלופי שני הושלך על ידי ג'ורג 'מרס בבית היציקה בוויטצ'אפל בלונדון באפריל 1858.

התרגשות של פעם ראשונה

ביג בן צלצל בפעם הראשונה ב -11 ביולי 1859 אבל לא זמן רב. באותו ספטמבר, סדק גרם לו להשתתק במשך ארבע שנים. מאז הוא הושתק בהזדמנויות אחרות.

שיפוצים

במשך שבעה שבועות בשנת 2007 הופסקו פעמוניו כדי שניתן יהיה לבצע תיקונים. הוא שתק גם במהלך תשעה חודשי תיקונים בשנת 1976, מ- 2017 ועד 2021 הביג בן הושתק שוב במסגרת שיפוצים.

שידור ראשון 

על ידי ה- BBC ששידר לראשונה את פעמוני הביג בן לארץ במהלך שידור הרדיו של ראש השנה בשנת 1923.

מהירות הקול או מהירות האור?

הביג בן והפעמונים שלו ממחישים את ההבדל בין מהירות האור לקול. המטיילים שעומדים ליד מגדל אליזבת ישמעו את פעמוני הפעמון בערך שישית השנייה לאחר צלצול הפעמון. לעומת המאזינים בשידור חי של הפעמון ברדיו, ישמעו את הפעמונים לפני כן.

מגדל אליזבת

ההזדמנויות להתפעל ממגדל אליזבת מצטמצמות כיום גם היא מכוסה בפיגומים.

הביג בן – מפרט טכני

משתרע לגובה 96 מטר ויש לו 11 קומות. אבן היסוד הראשון הונח ב- 28 בספטמבר 1843 ויסודותיה נחפרו בעומק של 3 מטר.

חומרי בניה

לבנייתו נדרשו 850 קוב אבן ו -2,600 קוב לבנים, כאשר חומרי בניין הגיעו מאנסטון ביורקשייר, קן בצרפת וקליפסהם ברוטלנד.

6 מלכים

150 שנה למגדל אליזבת, השעון הגדול והביג בן נחגג בשנת 2009. עד כה הביג בן צלצל בתקופת שלטונם של שש מלכים.

ביג בן היה קרוי בעבר "מגדל סנט סטפן"

עד שנת 2012 ואז הוטבל על מגדל אליזבת באירוע המשמח של יובל היהלומים של המלכה. זה סימן את חגיגת 60 שנות הכס הבריטי.

משקלים וגדלים

של הביג בן 13.7 טון, גובהו 2.2 מטר (2.2 מטר) וקוטרו 2.7 מטר (2.7 מטר). הפטיש שוקל 200 ק"ג.

התו המוסיקלי 

שהוא משמיע כשהוא מצלצל, הוא E.

פעמונים קטנים יותר

יש 4 פעמונים קטנים יותר מתחת לביג בן שמצלצלים בשעות 'הרבע'. הם פוגעים בתווים G ו- F , E ו- B.

המגדל נשען

יש לו נטייה של בערך 1/250 (0.04 מעלות) מורגש מעט לעוברים והשבים שלוקחים את הזמן ללמוד מקרוב את החיצוניות שלו.

צבעים

לאחרונה שונה צבע השעון משחור לכחול בהתאם לעיצוב המקורי שלה. המחוגים והפירוט היו כחולים כשהוא נבנה בשנת 1859, אך הפיח והלכלוך של לונדון השחירו אותו בהדרגה, ולכן בשנות השמונים, בפעם האחרונה שקיבלה ציפוי חדש, הוא נצבע בשחור כדי למנוע שינוי צבע.

לוח השעונים

כל לוח שעון הוא בקוטר 23 מטר (שבעה מטרים) ומורכב מכ -312 חלקי זכוכית אופל. אורך מחוג שעה הוא 2.8 מטר (2.8 מטר); מחוג דקה היא 14 מטר (4.3 מ ').

תאורת השעון

כל מחוג שעון מואר על ידי 28 נורות חסכוניות באנרגיה בעלות 85 וואט כל אחת. לכל נורה חיים של 60,000 שעות.

הפרלמנט

ניתן לדעת מתי הפרלמנט מתכנס. מבחינים בזאת על ידי הסתכלות על השעה המוצגת על גבי השעון, כאשר מעליו, אור האיירטון מואר באותה תקופה.

יחי המלכה

במלים הלטיניות מתחת לשעון נכתב: "דומיין סאלם פקס רג'ינאם נוסטרם ויקטוריה פריאם", שפירושו: "הו, שמור על מלכתנו ויקטוריה הראשונה".

מלחמת העולם ה- 2

בין השנים 1939 לאפריל 1945, המחוגים לא הוארו בהתאם לכללי ההאפלה בזמן המלחמה.

הפצצות גרמניות

בלילה של 10 במאי 1941 שחרר מטוס גרמני פצצה שפגעה בראש מגדל השעון. עבודות ברזל וקישוטי נוי נהרסו, אך ניסיונות להשמידם לחלוטין לא צלחו למרבה המזל.

אדריכל השעון

השעון תוכנן על ידי אדמונד בקט דניסון ואדוארד דנט, שבאופן מפתיע, התמחתה כעורכת דין ולא כשען.

כוכב או שעון?

מגדל אליזבת הוא אחד מכוכבי הקולנוע והטלוויזיה המפורסמים ביותר בלונדון, המגדל כיכב בסדרות וסרטים כמו  "נקמת דם", " אבודים"  ו"מרי פופינס".

מידע כללי על הביג בן

שעות פתיחה:

24/7 – 365 ימים בשנה.

כתובת:

וסטמינסטר, SW1A 0AA, לונדון, אנגליה, בריטניה.

דרכי הגעה:

אל שעון הביג בן ניתן להגיע במספר דרכים, אחת מהן היא ההגעה באמצעות בסיור אופניים בעיר, זו היא דרך ידידותית ולראות את מיטב לונדון בהילוך איטי.

  • רכבת תחתית – ירידה בתחנת ווסטמינסטר, פחות משתי דקות הליכה מהביג בן. המחוז, היובל, כמו גם קווי המעגל נעצרים בתחנה.
  • אוטובוס – קו 12, 88, 87, 148, 159, 453, 793 ו- 717. חלקם הם האוטובוסים המפורסמים של לונדון (קומותיים).
  • רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין ביג בן לונדון. מקומות החניה הקרובים ביותר הם ברחוב פיטר הגדול, כיכר סמית' ומתיו פרקר. מול בית הפרלמנט יש גם חניון תת קרקעי.
  • רכבת רגילה –  הרכבת הדרומית-מערבית והדרומית-מזרחית.

מתי כדאי לבקר?

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

עוד אטרקציות ומדריכים בלונדון


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.