המוזיאונים המובילים בדובאי – 17 מקומות היסט(ו)ריים!


במדינה המשדרת יוקרה, זה כייף לדעת שרוב המוזיאונים המובילים בדובאי חינמיים או בעלויות סימליות. בדובאי יש כמה עשרות מוזיאונים, עם היסטוריה עשירה ומגוונת, שקל להבין מדוע דובאי היא ביתם של כל כך הרבה מוזיאונים, החל מגלריות אמנות ועד מוזיאונים לארכיאולוגיה. 

בכתבה הבאה ריכזנו את 17 המוזיאונים המובילים בדובאי  >>

1. מוזיאון דובאי

מוזיאון דובאי ממוקם בבניין העתיק ביותר בדובאי, מבצר אל פאחי הממוקם בבור דובאי, ומתעד 3000 שנות היסטוריה של המפרץ. הבניין נבנה בשנת 1787, וניתן ללמוד על ההיסטוריה של הבניין עצמו ועל סירת המפרש הניצבת בחוץ.

בשנת 1971 שופצה האנדרטה ונפתחה לקהל הרחב כמוזיאון רשמי. כעת, יש מודלים תלת ממדיים ותצוגות המוקדשות עבור כלי נשק היסטוריים ששימשו להגנה על דובאי לאורך מאות שנים, סחורות שנסחרו דרך האמירות ואורח חייהם של השבטים הבדואים שהקימו את דובאי. 

המוזיאון נחשב לפופולרי מאוד באיחוד האמירויות הערביות ובדובאי בפרט, ומציע סקירה נהדרת על התפתחותה של העיר מאז ועד היום – ולכן אין ספק שהוא זוכה במקום של כבוד להופיע במקום הראשון ברשימת המוזיאונים המובילים בדובאי

2. מוזיאון איתיחאד

מוזיאון איתיחאד (בהחלט בתחרות קשה עם מוזיאון דובאי על המוזיאונים המובילים בדובאי!) האולטרה מודרני ממוקם בבניין מרשים המסמל כיצד דובאי משלבת מודרניות עם מורשת. הוא ממוקם בגומריה ליד בית האיחוד בו נחתמה החוקה. 

מטרתו של מוזיאון זה היא להתמקד במסע שאיחד את עליית דובאי לאחר תנופת הנפט. איתיחאד מציג מסמכים, תצלומים, חפצים ובעיקר בדרכים אינטראקטיביות מדהימות ומרתקות המציגות את היווצרות איחוד האמירויות הערביות בין השנים 1968 ל- 1974. בשטח המוזיאון ממוקמת ספרייה, גן מדהים, הדגל שמרשים רבים ובית קפה.

3. מוזיאון שינדאגה / שייח סעיד אל מכתום

מוזיאון שינדאגה ממוקם על גדות נחל דובאי, בתחילה נבנה בשנת 1896, כביתו של השליט לשעבר שייח' סעיד אל מקטום והוסב למוזיאון בשנות ה- 70. בעזרת החפצים המתארים את חייה של משפחת המלוכה, המבקרים יכולים לראות הצצות להתפתחות דובאי במוזיאון פופולרי זה בדובאי.

הוא כולל קטעים שונים עם תצוגות אינטראקטיביות של תמונות וקטעי וידאו אשר יחזירו את המבקרים למאה ה- 19. בנוסף, יש אוסף עצום של מטבעות, בולים, תכשיטים ומסמכים. ארכיטקטורת הבניין פשוטה להפליא אך מלכותית כמו חייהם של תושבי המלוכה בעבר.

4. מוזיאון הקפה בדובאי

לא מפתיע לגלות שבדובאי קיים מוזיאון קפה, בהתחשב בכך שקפה הוא משקה פופולרי מאוד במשקי בית במזרח התיכון. מוזיאון הקפה המדהים ממוקם בבית מורשת מסורתי בשכונה ההיסטורית של אל פאחי. 

המוזיאון מעוצב להפליא ויש חדרים המציגים חפצים עתיקים לבישול קפה, כמו גם סירים עתיקים, מטחנות ותובנות מעניינות כיצד התפתח המשקה הלאומי. מכיל גם ספרייה קטנה מלאה באוספים היסטוריים הקשורים לקפה. בנוסף, כמובן, ניתן לטעום מגוון סוגי קפה מכל רחבי העולם לצד פינוקים ומנעמים טעימים.

5. מוזיאון נשים – בית אל בנאט

המוזיאון הבא ברשימה זו הוא מוזיאון הנשים (Bait Al Banat). זהו אחד המוזיאונים ההיסטוריים בדובאי שמציג ומהדיר את חייהן של נשים באיחוד האמירויות, ואת התפקידים השונים שמילאו עבור המדינה. ניתן למצוא את המוזיאון הזה בלב שוק הזהב.

הוא כולל תכשיטים מסורתיים, טקסטיל, תצלומים בגודל טבעי של יצירות אמנות מכל רחבי איחוד האמירויות הערביות, חפצים אישיים של נשים מהעבר ומאמרים.

6. מוזיאון האשליות דובאי

זהו מוזיאון מסוג אחר לגמרי. מוזיאון האשליות בבור דובאי אל סיף הממוקם ליד הנחל הוא עולם של אשליות אופטיות מרהיבות את הדעת. מוזיאון האשליות בדובאי הוא אחד מבין המוזיאונים הרבים של רשת המוזיאונים הנודעת באותו שם וזה שבדובאי הוא הגדול ביותר מכל האחרים, בזכות יותר מ- 80 טריקים ואשליות כדי להערים על מוחם של המבקרים. ילדים הולכים לעוף על זה הכי הרבה.

7. מוזיאון העתיקות

מוזיאון העתיקות לעתים קרובות מכונה גם בזאר עתיקות (ודי בצדק) בו אפשר להתפעל מעבודות יד ויצירות אמנות מקומיות מסורתיות. מסלולים הצרים דמויי המבוך, מוסיפים לאווירה של המציאות, ניתן לקנות החל מתכשיטים מסורתיים, רהיטים, עטרות, שמלות, יצירות אמנות חול, טקסטיל, תבלינים, עשבי תיבול, שמנים ועוד כל כך הרבה.

המוכרים ידידותיים ותורמים חלק מרכישותיהם לעמותות. בבזאר יש גם חנויות שמוכרות מנות ומשקאות מזרח תיכוניים מסורתיים, ששווה לנסות.

8. מוזיאון סרוק אל חדיד

מוזיאון נהדר נוסף באזור אל פאחידי הוא מוזיאון סרוק אל-חדיד. הוא שוכן בין המסדרונות הצרים של המחוזות ההיסטוריים של דובאי וניתן למצוא אותו בקלות בזכות כל לוחות הניווט ברחבי האזור. במוזיאון הארכיאולוגי באיחוד האמירויות יש חפצי אמנות מהאתר הארכיאולוגי, המתוארך לתקופת הברזל.

הארכיטקטורה של המוזיאון הזה בדובאי מרתקת כמו החפצים המוצגים. מאמצים רבים נעשו כדי לגרום למבקרים לחוויה אדירה! וזאת בעזרת שימוש במסכים אינטראקטיביים, חידות דיגיטליות וסדנאות שמאפשרות ליצור סירי חרס אישיים.

9. מוזיאון העתיד

בורג' ח'ליפה, פאלם איילנד, קניון דובאי – העיר כיום היא ביתם הגאה של כמה מהמבנים המרשימים בעולם, אבל זה לא עוצר פה, צריך לסמוך על דובאי שתפתיע תמיד עם ארכיטקטורה שעולה על כל דמיון! שמעתם פעם על מוזיאון שזוכה בפרסים עוד לפני שנפתח? כי מוזיאון העתיד כבר זכה!

לקרוא לזה מוזיאון בדובאי (הסיבה למקום ברשימת המוזיאונים המובילים בדובאי) יכול לעורר מחלוקת ורבבים עשויים לטעון שזה לא יצדיק את מטרתו. זה יותר חממה של טכנולוגיות וחידושים שהולכים לעצב את העולם ולעמוד באתגרים עתידיים של אוטומציה, שינויי אקלים ובריאות.

10. מוזיאון נאיף

אחד המוזיאונים החינמיים (כולל הסיור) והמעניינים של דובאי! מציג את התפתחותה של מערכת הביטחון המקומית. ממוקם בתוך מבצר עתיק, שהיה בית הכלא והמשטרה הראשונה בעיר.

בשנת 97 הורה השיח' מוחמד אל מכתום להפוך את הבניין שהוקם בשנת 39 למוזיאון. מוזיאף נאיף מציג מדי משטרה בני מאות שנים, דרגות משטרת דואי, כלי נשק, מדליות, מסמכים, ואפילו משחזרים את אווירת הכלא!

11. אל בסטקיה

אל בסטקיה הממוקם באזור התעלה של דובאי מתחיל את סיפורו במאה ה- 19 כרובע מגורים העתיק ביותר בדובאי. עבור אלו המגיעים לאזור, הם יכולים עדיין לחוש את הבדואים שפקדו את הרחובות כאשר הייתה צומת מסחר.

כשמגיעים לאזור ניתן לראות את השיטה הייחודית של מגדלי רוח מסורתיים ששימשו כמערכות קירור לפני מאות שנים. ללכת בסמטאות יפהפיות ולראות בתים עשויים אלמוגים ובוץ. ואם גם יישאר זמן לשבת על קפה ועוגת תמרים. לסיכום – המוזיאון הפעיל הזה בדובאי הוא ביקור ששווה לראות!

12. מוזיאון הגמלים

בעבר נקרא בית אל רקב, מוזיאון זה מבסס היטב את חשיבות הגמלים בהיסטוריה של איחוד האמירויות הערביות. נבנה בשנות ה- 40 באזור אל שינדגה בדובאי. המיצגים מלמדים ונותנים ערך רב למבקרים על הגמלים ובין היתר על הסוגים השונים של הגמלים, האנטומיה ובאופן הטיפול בספינות המדבר המדהימות הללו. 

מוזיאון הגמלים פתוח בימי ראשון עד חמישי מ- 8:00 בבוקר ועד 14:00 בצהרים ואין דמי כניסה.

13. ההיסטוריה של מוזיאון הקולנוע בדובאי

מוזיאון ההיסטוריה של הקולנוע ממוקם באל ברשה והוא אחד המוזיאונים ההיסטוריים של דובאי. הוא כולל למעלה מ- 300 חפצי צילום ווידאו ייחודיים שנאספו באופן פרטי במשך 35 שנה על ידי איש העסקים – מר אכרם מיקנאס. 

מוצגים פריטים החל משנות ה- 30 של המאה ה- 20 ומציעים למבקרים חוויה אינטראקטיבית בתולדות הקולנוע. הוא מוקדש לאבולוציה של תמונות זזות ולציוד המשמש לצילום והצגה שלהן עוד מתקופת הסרטים האילמים ועד לטכנולוגיות התלת מימד והמציאות המדומה שהפכו נפוצות כיום.

14. משטרת דובאי

מוזיאון המשטרה של דובאי בג'ומיירה שממוקם באקדמיה לשוטרים מציג את התפתחותה והתקדמותה של המשטרה המקומית מאז הקמתה בשנת 1956. מוזיאון זה מלא במידע היסטורי כולל פריטי מדים, כלי נשק וציוד ששימש את משטרת דובאי בעבר ובהווה – וכל זה בחינם! 

ניתן אפילו לזהות כמה מכוניות העל המפורסמות מאוד של המשטרה שחונות בחוץ. לסיור מלא במוזיאון המשטרה בדובאי, המבקרים צריכים למלא טופס מקוון מאתר משטרת דובאי (לחיצה כאן תוביל להרשמה באתר של המשטרה).

15. מוזיאון הפנינים של האמירויות

במוזיאון זה בדובאי, לומדים על יחסי הגומלין בין המקומיים של העבר חיו ככפר לגידול פנינים, ומוצגים כמה מהפנינים הנדירות ביותר בעולם. רואיםהסירות המסורתיות (dhows), ציוד הצלילה וכלי הנגינה שכל סירה הייתה מצוידת בהם. כאן לומדים כיצד הפנינים הוכנו ועוד כל כך הרבה דברים.

הביקורים הם בתיאום מראש בלבד וקבוצות טיולים יכולות לכלול לכל היותר 10 אנשים בכל פעם. הכניסה. ניתן למצוא אותו במטה בנק האמירויות בדיירה. ואם מישהו כבר שאל,  אז זה בחינם!

16. מוזיאון המטבעות

מוזיאון נהדר נוסף בדובאי עם כניסה חופשית ממוקם בשכונת אל פהידי ההיסטורית, הוא מוזיאון המטבעות שמחזיר את האורחים לעידנים שונים לאורך ההיסטוריה של דובאי. האוסף מכיל כמעט 500 מטבעות בתצוגה, החל מדירהאמה ערבית-סאסאנית וכלה בדינרים של הח'ליפות העבאסית ודהרהם.

טיפ: הוא ממוקם באותו אזור כמו מוזיאון הקפה, כך אם מגיעים לאזור, אפשר לעשות עצירה מהירה נוספת גם כאן.

16. מוזיאון הולי-הולי

משפחות יאהבו לבלות יום מרגש במוזיאון הילדים האינטראקטיבי של דובאי, הולי הולי (OliOli)! עם למעלה מ- 8 גלריות ו- 40 תערוכות שונות שיעוררו את הדמיון והיצירתיות.

לא רק שילדים לומדים על מדע, טכנולוגיה ועולם הטבע, אלא הוא משלב פעילות והנאה תוך כדי כך, כדאי לא להחמיץ את המוזיאון משחקים הצבעוני הזה!

17. מוזיאון המכוניות הקלאסיות של שרג'ה

אם שואלים חובבי מכוניות, הם בטח יגידו שאין דבר שמשווה ליופיו של מכוניות הוינטאג'. במוזיאון המכוניות הקלאסיות של שארג'ה ניתן לצפות בכ- 100 מכוניות משוחזרות שונות מכל רחבי העולם, כולל רולס רויס, פורד ומרצדס.

יש אפילו אופנועים וקטנועים קלאסיים. המוזיאון מחולק ל-5 חלקים, כל חלק מציג אוסף בעל נקודת זמן היסטורית שונה בתולדות הרכב. הכוכב של האוסף הוא דודג' משנת 1915, המכונית העתיקה ביותר במוזיאון כולו!

עוד אטרקציות בדובאי