המוזיאון החדש בברלין – הבית של נפרטיטי מלכת מצריים

neues museum berlin

המוזיאון החדש (מקום השם פשוט מאחר ובניין המוזיאון נבנה לאחר מוזיאון אלטס הסמוך) ממוקם באי המוזיאונים בברלין הוא אחד המוזיאונים המובילים בגרמניה, בזכות פסל נפרטיטי (בהמשך) הוא פופולארי מאוד, עד כדי כך שצריך כרטיס עם משבצת זמן לביקור.

המוזיאון החדש - נקודות חשובות שכדאי לראות

המוזיאון החדש (Neues Museum) כולל אוספים מעניינים מהעולם המצרי ואוספים פרהיסטוריים לצד היסטוריה קדומה. המוזיאון מכיל הרבה חפצי אמנות, ארכיאולוגיה ומשמעות היסטורית. הינה הנקודות העיקריות שכדאי לראות:

פנינה אדריכלית בפני עצמה

המוזיאון החדש עבר שיקום ובנייה מחדש על ידי האדריכל האנגלי המפורסם דייוויד צ'יפרפילד שפיקח על בנייתו. המוזיאון זכה בפרס האיחוד האירופי לאדריכלות עכשווית בשנת 2011, על שילוב אלמנטים אדריכליים ישנים וחדשים – על ידי הדגשת העיצוב המקורי עם אלמנטים מודרניים המשמשים להחזרת המשכיות מבנית.

היסטוריה מוקדמת

בקומה הראשונה של המוזיאון ימצאו המבקרים אוסף המורכב מיותר מ- 6 אלף פריטים המתייחסים להיסטוריה אנושית אניגמטית. רוב הפריטים המוצגים נמצאו באירופה ובאסיה. מקבלים הצצה נהדרת למיתולוגיה הנורדית. אוסף חפצים מטרויה וקפריסין (של היינריך שלימן – פירוט בהמשך) וכן שרידים מהתרבות הנוצרית הקדומה והמערבית.

תקופת האבן, הברונזה והברזל

לאחר שעוברים בקומה הראשונה ונהנים מאוספי החפצים ההיסטוריים המוקדמים, עולים לקומה 3 במוזיאון, ונהנים מאוסף המתמקד במיוחד בתקופת האבן, הברונזה והברזל. גולת הכותרת של אוסף המוזיאון מתמקדת בילד בן ה- 11 הניאנדרטלי (תקופת האבן) שנמצא בלה מוסטייר. לאחר מכן, הגלריה בוחנת את המעבר מאורחות חיים של ציידים ומלקטים לאלה שמגדלים בעלי חיים ומטפחים חקלאות. 

כובע הזהב של ברלין – המפורסם הוא היצירה הבולטת ביותר בחדר המוקדש לתקופת הברונזה.

אוצר מנהר הריין

גולת הכותרת כאן היא אוצרות הריין (Schätze aus dem Rhein) – אוסף גדול של פריטים רומאיים אשר ככל הנראה הוטבעו בריין על ידי "ברברים" במאה ה- 3. רוב הפריטים הם פריטים אופייניים המשמשים בבתים פרטיים רומאיים.

אטרקציה עיקרית היא Xantener Knabe (ילד של קסנטן) – פסל ברונזה בגודל טבעי שלם מהמאה הראשונה לספירה, שהוצא גם הוא מהריין – התגלה ב- 16 בפברואר 1858 על ידי 6 דייגים מלוטטינגן וביסליך על גדות הריין ליד העיירה ביזליך. הפסל שבגובה 1.44 מטר חסר גלגלי העין והאמה הימנית, עם זאת הוא נשמר במידה רבה. תפקידו המקורי של הדמות היה של משרת אילם המציע אוכל ושתייה לאורחים בסעודה.

מצרים העתיקה

במוזיאון החדש ישנו מיצג שבו מקבלים תחושה של הניואנסים המאפיינים את ההיסטוריה מלפני 4,0008 השנים של הציוויליזציה המצרית העתיקה, באוסף זה נמצא חלק מבני המלוכה של מצרים. ההתקדמות לאורך התצוגה נעשתה בצורה מחושבת של ראשי מצריים המוצגים באוסף ומראה כיצד אומנות הפיסול המצרי צמח לאורך 3,000 שנים.

אחד המרכיבים המרתקים ביותר בחיים המצריים היה טקסי המוות שלהם. שום אוסף לא יהיה שלם מבלי להתייחס לזה, במוזיאון החדש מוצגים כמה קברי אבן, אך הדבר המעניין והנחשב הוא הפריט שהופך את המוזיאון למפורסם ביותר: פסל ראשה של נפרטיטי (מלכת מצרים). התערוכה מסתיימת בספריית העת העתיקה בה המבקרים יכולים לצפות במבחר טקסטים מצריים עתיקים.

הדמות (פסל) של נפרטיטי – עומדת 

"הדמות העומדת של נפרטיטי" הוא פסל גיר של המלכה נפרטיטי, שהייתה אשתו המלכותית הגדולה של פרעה אחננת המצרי ומלכת מצרים בשנים 1370 לפנה"ס -1330 לפנה"ס. פסל אבן הגיר בגובה 40 ס"מ,  מתוארך לשנת 1350 לפני הספירה והוא אחד השרידים הבולטים של המלכה.

פירוש השם נפרטיטי הוא "היופי בא". נפרטיטי הייתה האישה המלכותית הגדולה, בת זוגו הראשית של פרעה אחנתון המצרי משושלת 19 מלכים של מצרים. נפרטיטי היא המלכה המפוסמת ביותר אחרי קלאופטרה בממלכה המצרית, היא נתנה השראה רבה לסטנדרטים של היופי הנשי ונקראת לעיתים קרובות "האשה היפה ביותר בעולם".

125 שנים למותו של היינריך שלימן

יוהאן לודביג היינריך יוליוס שלימן ( 6 בינואר 1822 – 26 בדצמבר 1890), היה ארכאולוג גרמני ועסקן, הידוע בעיקר כמי שגילה את חורבות העיר טרויה ולא רק…

רבים מאוספי איש העסקים, החוקר והארכיאולוג המיליוניונר היינריך שלימן הוענקו למוזיאונים של ברלין לאחר מותו (נאפולי, איטליה) לפני יותר מ- 125 שנים. פריטים נוספים מהרפרטואר המרתק של האובייקטים ההיסטוריים מוצגים. כאן, למבקרים יש את ההזדמנות הבלעדית לראות בתערוכה מיוחדת זו הנצחה לחייו של שלימן. מוצגים פריטים נבחרים מאוסף טרויאנים שלו יחד עם יצירות מחפירותיו במצרים, טירינס, אורחומנוס ומיקנה.

 סיור וירטואלי במוזיאון החדש (איכות 4K): סרטון

המוזיאון החדש – טיפים שכדאי לדעת לפני:

 • המוזיאון החדש גדול מכדי לראות הכל בביקור אחד. הוא מכסה קשת רחבה של נושאים מה שהופך את זה להגיוני להתמקד באזורים ספציפיים ומובילים בביקור ראשון.
 • המוזיאון ממוקם במרכז ברלין ומוקף בנהר, גם אם לא רוצים לבקר במוזיאונים, ההתפעלות מהחיצוניות של המקום היא חובה.
 • Berlin Museum Pass – כרטיס המוזיאון בן 3 הימים הוא ככל הנראה הדרך החסכונית ביותר ליהנות מהמוזיאונים של ברלין. המחיר המלא 24 יורו.
 • ניתן לצלם ברוב המוזיאון, אך לא בחדר בו נמצא פסל נפרטיטי (יש שלט גדול עם סמל "ללא מצלמות").
 • ניתן להשתמש בשירות אחסון מעילים וארונות בחינם.
 • לא ניתן להסתובב עם אוכל או שקיות גדולות.
 • אין צורך לעמוד בתור לתא הכרטיסים בכיכר – אפשר לקנות כרטיסים בכל מוזיאון, יש הרבה פחות תור ועומס.
 • 6 אטרקציות מובילות בברלין שיכולות לעניין אותך.
 

המוזיאון החדש – ההיסטוריה בקצרה

המוזיאון החדש שממוקם באי המוזיאונים של ברלין נפתח בשנת 1859 בכדי להביא הקלה למוזיאון אלטס (הישן) הפופולרי והצפוף. זה היה אחד מפרויקטי הבנייה השאפתניים ביותר בתקופתו בזכות השימוש בטכנולוגיות בנייה תעשייתיות חדשות כמו מנוע הקיטור. 3 קומות התערוכה, שנבנו בסגנון הניאו-קלאסי, עוצבו על ידי אמנים קלאסיים חשובים, כאשר מוקד המדרגות המפואר מתפתל בשלושת הקומות. 

לקראת סוף מלחמת העולם ה- 2, המוזיאון נפגע קשות מהפצצה, חלק ממנו הושמד. הבניין נותר נטוש במשך עשרות שנים ובשנת 1985 הוחלט על עבודות שיקום. מאז 1997, האדריכל הבריטי דייוויד צ'יפרפילד היה אחראי על שיפוץ הבניין כחלק משחזור כללי של כל האי המוזיאונים, שנמשך עד שנת 2015 .

המוזיאון החדש - מידע כללי

שעות פתיחה:

 • שישי עד רביעי פתוח החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד השעה 18:00 בערב.
 • ימי חמישי פתוח החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד השעה 20:00 בערב.

* פתוח ברוב ימי החופשה, אך סגור ב -24 בדצמבר ובדרך כלל שעות פתיחה קצרות יותר ב- 31 בדצמבר וב- 1 בינואר.

יצירת קשר:

כתובת:

Bodestraße 1-3, 10178 ברלין, גרמניה.

דרכי הגעה:

רכבת תחתית – S7, S5 ו- S75. תחנת Hackescher Markt. משם זה בערך 600 מטר הליכה למוזיאון.
אוטובוס – קו 100, 200 ו- 245. לרדת ב האופרה הממלכתית, לוסטגרטן, פרידריכשטראסה.
הרכבת המהירה –  S3S5, S7, S9.
רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין המוזיאון החדש ברלין.

עלויות:

 • עד גיל 18 – חינם, ללא עלות.
 • מגיל 18 – 12 אירו.
בעת רכישת כרטיסים למוזיאון החדש, יש לציין את זמן הכניסה.

האתר הרשמי:

https://www.smb.museum/museen-einrichtungen/neues-museum/home/

מתי כדאי לבקר?

את המוזיאון כדאי לפקוד בימי חמישי אחר הצהריים המאוחרות, אלו שעות שבדרך כלל שקט יותר, המוזיאון לרוב עמוס בבקרים ובסופי שבוע לאורך כל היום.

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

עוד אטרקציות בברלין


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *