מוזיאון פרגמון: מבנה ארכיטקטוני ייחודי בברלין

 • 1
  Share

עם למעלה ממיליון מבקרים מדי שנה, המוזיאון נחשב לאחד המוזיאונים המתויירים ביותר בגרמניה, מוזיאון פרגמון בברלין (גרמניה) ידוע באוסף מרשים של אמנות ועתיקות מטורקיה והמזרח התיכון. פרגמון ממוקם על אי המוזיאונים המופיע ברשימת אונסק"ו.

המוזיאון מחולק ל- 3 תערוכות קבע המתארים יחד מעל 2,000 שנות היסטוריה שמשאירים את המבקרים עם פה פעור ורצון לעוד. הפרגמון נחשב לפופולרי מכולם בזכות האוסף המרשים שלו המשחזר אירועים אדריכליים עצומים.

מוזיאון פרגמון - מה רואים? נקודות עיקריות

במוזיאון מוצגים המון תערוכות מרתקות ואפשר לבלות שעות רק כדי לחקור את נקודות השיא שלו. מוזיאון פרגמון מחולק באופן כללי ל- 3 חלקים: העולם העתיק, העת העתיקה היוונית והרומית ואמנות ותרבות מהמזרח התיכון. ריכזנו את נקודות השיא במוזיאון >>

שער עשתר לעיר בבל

שער עשתר (אישתר) המפואר המורכב מלבנים צבעוניות ותוססות ומקושט בבהמות פנטסטיות (קירות השער מתארים שוורי בר ודרקונים דמויי נחש, המייצגים אלים בבליים אדאד ומרדוקון, רקע כחול בוהק) היה הכניסה של בבל שנבנתה על ידי נבוכדרצר ה- 2 במאה ה- 6 לפני הספירה של העת העתיקה. 1 מכמה שערי העיר שסבבו סביב חומת בבל, שנמנתה בין '7 פלאי תבל'.

 

רחוב התהלוכה של העיר בבל

שער עשתר היה הכניסה שהובילה לרחוב התהלוכה של בבל (משני צידי הקיר רואים אריות על רקע כחול)רחוב התהלוכה של העיר העתיקה בבבל היה דרך לבנים באורך של 800 מטר ( רק 180 מטר מהשביל רואים אריות) שחיברה בין העיר החיצונית של בבל למקדש מרדוק.

עוד נקודות מעניינות שכדאי לראות בעולם העתיק:

 • טבלת החוק האשורית המרכזית – נוצר בתקופת שלטונו של המלך נינורתא-אפיל-עקור בעירק (1191-1179 לפני הספירה).
 • אסטלת הניצחון של אסרחדון – לוח מגולף בדמותו של המלך האשורי אסרחדון העומד כמנצח על 2 אסירים, הלוח מכוסה גם בטקסט המספר את סיפור הקרב במצרים בשנת 671 לפנה"ס.
 • חזית ארמון הנסיך מטל חלף – 3 פסלי אל המתנשאים על גבם של 2 אריות ושור לגובה כולל של כ- 6 מטרים.

מזבח פרגמון

מזבח הפרגמון הוא אולי המיצג המפורסם ביותר במוזיאון פרגמון (ובמוזיאון הישן / אלטס).  בגלל התערוכה הזו המוזיאון קיבל את שמו – מוזיאון פרגמון.

מזבח הפרגמון הוא מבנה מאסיבי שנבנה על ידי המלך יומנס ה- 2 במחצית הראשונה של המאה ה- 2 לפני הספירה על האקרופוליס פרגמון, עיר יוונית מתקופת העת העתיקה היוונית והרומיתבשנת 1878 יזם המהנדס הגרמני קרל הומן את החפירות הרשמיות באקרופוליס של פרגמון. 

רוחבו כ- 35 מטר וגובהו כ- 33 מטר, זהו מבנה מסיבי, ולקח כ- 8 שנים להשלים את החפירה. בסיס מזבח פרגמון מתאר את הקרב בין הענקים לאלים האולימפיים, תוך שימוש במאות דמויות. 

היסטוריונים רבים מרגישים שמזבח זה מכבד את זאוס ואתנה, לכן הוא לעתים מכונה גם מזבח זאוס של מוזיאון פרגמון. 

שער שוק מילטוס

שער השוק של מילטוס הוא מבנה שיש גדול שנבנה בסביבות 100 לספירה בעת העתיקה היוונית והרומית, הוא הוכחה להתקדמות האדריכלית בערים הרומיות.

השער בגובה של כ- 17 מטר וברוחב של כ- 29 מטרים. ההשערה שהשער נפל במהלך רעידת אדמה במאה ה- 10 או ה- 11 ונבנו מחדש לאחר שנמצאו בחפירות בברלין בין 1903 ל- 1905 במוזיאון פרגמון בסוף שנות ה- 20.

עוד נקודות מעניינות שכדאי לראות בעת העתיקה היוונית והרומית:

 • הילד המתפלל –  אחד מפסלי הברונזה העתיקים המפורסמים ביותר. פוסל בסביבות 300 לפני הספירה בסגנון האמנותי של הפסל היווני ליסיפוס, שחי במאה ה- 4 לפני הספירה.
 • פסיפס אורפיאוס – מאפיין של בית רומי עתיק במילטוס,  מתאר את טגדת אורפיאוס, מוזיקאי שנסע לעולם התחתון בתקווה להחזיר את אהובתו אירודיצה לחיים. הוא נודע בזכות מיומנותו בנגינה שיכולה לרכך אפילו את ליבו של האדס (אל השאול), אורפיאוס מוצג בפסיפס המוקף בחיות יער המכושפות באמצעות הפזמון שלו.

חזית ארמון משאתא

חזית משאטה היא החלק המעוטר של חזית ארמון המגורים של קסר משאטה משושלת אומיה מהמאה ה- 8. הארמון המדברי של מצ'טה היה כיום בירת עמאן הירדנית.

החזית המעוטרת מאוד, שאורכה כ- 35 מטר, הייתה מתנה של הסולטאן עבדולחמיד השני לקיסר וילהלם השני.

חדר העיר חלב

חדר חלב (בירת סוריה) במוזיאון פרגמון הוא חלק מבית שנמצא במרכז ההיסטורי של העיר חלב. זהו חיפוי הקירות העתיק ביותר ששרד מהאימפריה העות'מאנית ונותן מושג כיצד תוכננו בעבר חדרים במדינות ערב, טורקיה וצפון איראן. חדר חלב עוטר בפסוקים בערבית ופרסית ובאומנות מרהיבה.

 

עוד נקודה מעניינות שכדאי לראות באמנות ותרבות מהמזרח התיכון:

 • כיפת אלהמברה –  כיפת אלהמברה (המקומיים מכנים אותה קופולה אלהמברה) היא תקרת עץ מגולפת מארז וכותנה וצבועה בחלקה.  נוצר בתחילת המאה ה- 14 והיה חלק מארמונות הגן העתיקים ביותר של אלהמברה המפורסמת בגרנדה.
 • בקבוק זכוכית אמייל – הייתה פופולרית במצרים ובסוריה, ומפרטת בעדינות את רוכבי הפולו בזהב.
 • כד מים בצורת נשר – כלי למזיגת מים, שנוצר סביב המאה ה- 9 בעירק.  הפרטים המורכבים והדפוסים העדינים מרמזים שהכלי נוצר על ידי אחד האומנים המשובחים ביותר בתקופה ההיא.

פנורמת מוזיאון פרגמון

תערוכה מרגשת בה המבקרים יכולים לראות ייצוגים תלת ממדיים של העיר העתיקה פרגמון. המבקרים עומדים במרכז ומביטים בתצפית של 360 מעלות על העיר העתיקה כפי שהייתה יכולה להיראות בשנת 129 לספירה בתקופת שלטונו של הקיסר הרומי אדריאנוס.

* ברכישת הכרטיסים המקוונים למוזיאון פרגמון מקבלים גם גישה לפנורמה של מוזיאון פרגמון. 

כמה זמן להקדיש לסיור במוזיאון פרגמון?

מוזיאון פרגמון בעל מספר נקודות עיקריות שכדאי לא להחמיץ, כדאי להקדיש עבור הביקור לפחות שעה וחצי עד שעתיים בכדי להספיק ולראות את הנקודות העיקריות, היפות והמעניינות (ועדיין כנראה שלא הכל…),  לכל מי שסקרן או מוקסם מאמנות, היסטוריה, ארכיאולוגיה ודברים כאלה ובעיקר חובבי המוזיאונים יכולים למצוא את עצמם גם מגיעים ל- 5 שעות ויותר ודיי בקלות. 

חשוב לזכור! זהו המוזיאון הכי מפורסם בגרמניה, הפרגמון מחולק ל- 3 תערוכות ולכן כדאי לבוא מראש עם זמן פנוי ומוכנים כדי לחקור את כל שלושת אגפי המוזיאון.

 

ההיסטוריה של מוזיאון פרגמון

הבניין הראשון נהרס מכיוון שהוא לא היה על סף קריסה ולא מתאים מספיק כדי לאפשר הצגת חלקים כראוי. המוזיאון שרואים היום הוקם בין השנים 1910 עד 1930 על ידי אלפרד מסלס ולודוויג הופמן. החפצים המוצגים מגיעים מחפירות שבוצעו לאורך השנים על ידי ארכיאולוגים גרמנים. המוזיאון צבר יצירות כה מרשימות שהוא בהחלט זכה לתואר המוזיאון הנחשק בברלין.

 סיור וירטואלי במוזיאון פרגמון (איכות 360 מעלות):
ניתן לעבור בכל סצינה ולהזיז את העכבר / אצבע ולחקור את האזור.

מוזיאון פרגמון – טיפים שכדאי לדעת לפני:

 •  ניתן לקנות כרטיסים באינטרנט, וכך לחסוך תור ארוך לרכישת הכרטיסים. כאשר רוכשים את הכרטיסים באופן מקוון, כדאי לשמור על משבצת זמן ההגעה של 30 דקות להיכנס.
 • מדריכי שמע בחינם ברכישת כרטיסים למוזיאון פרגמון – ההסברים בממוצע אורכים 2-3 דקות, קצר מספיק כדי לא לשעמם.
 • המוזיאון ממוקם במרכז ברלין ומוקף בנהר, גם אם לא רוצים לבקר במוזיאונים, ההתפעלות מהחיצוניות של המקום היא חובה.
 • Berlin Museum Pass – כרטיס המוזיאון בן 3 הימים הוא ככל הנראה הדרך החסכונית ביותר ליהנות מהמוזיאונים של ברלין. המחיר המלא 24 יורו.
 • כדאי לגשת לשירותים לפני – השירותים ממוקמים מחוץ לאזור בו סורקים את הכרטיס כניסה למוצגים. למי שניגש באמצע הסיור לשירותים עליו לחזור אל קומת הקרקע (בקומת הקרקע אין מוצגים). לא נוח ולא ידידותי למבקרים בכלל.
 • נעליים נוחות – המוזיאון יכול לסחוף שעות של ביקור, לכאן כדאי להגיע בלבוש נוח ונעליים מותאמות.
 • סיור מודרך במוזיאון פרגמון – במהלך 3 שעות, מומחה מקומי מסיע את המבקרים ברחבי המוזיאון והמוזיאון החדש.
 

האם מוזיאון פרגמון מעניין ילדים?

חשוב לזכור שזה באמת תלוי בילד ובתחומי העניין שלו. במוזיאון ישנן כמה תערוכות שעשויות להיות מעניינות לילדים כל עוד הם מלווים במבוגר אחראי שיכול להסביר את ההיסטוריה של האובייקט. ילד שמתעניין ביוונים  או ברומאים עשוי למצוא עניין רב במוזיאון, גם ללא מידע והכוונה לילדים!

מוזיאון פרגמון - מידע כללי

שעות פתיחה:

 • שישי עד רביעי, פתוח החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד השעה 18:00 בערב.
 • ימי חמישי, פתוח החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד השעה 20:00 בערב.

* הכניסה האחרונה – 30 דקות לפני סגירת המוזיאון.
*  סגור ב -24 בדצמבר ובדרך כלל שעות פתיחה קצרות יותר ב- 31 בדצמבר וב- 1 בינואר.

יצירת קשר:

כתובת:

Bodestraße 1-3, 10178 ברלין, גרמניה.

דרכי הגעה:

 • ברכבת התחתית (U-Bahn) – קו U6 ולרדת בתחנת פרידריכשטראסה, הקרובה ביותר לאי המוזיאונים. הרכבת התחתית נמצאת כ- 700 מטר ממוזיאון פרגמון, משם ניתן ללכת כ- 10 דקות.
 • אוטובוס – קו 100, 200 ו- 245. לרדת ב האופרה הממלכתית, לוסטגרטן, פרידריכשטראסה.
 • הרכבת המהירה – S1, S2, S3, S9, S25, S5, S7 ו- S75. לרדת בתחנת ברלין פרידריכשטראסה או לתחנת האקשר מרקט. תחנת האקשר מרקט נמצאת כ- 1 ק"מ ממוזיאון פרגמון, משם ניתן ללכת כ- 15 דקות.
 • רכב פרטי – באמצעות Waze (לחיצה על הקישור תוביל ליישומון ותתחיל בנסיעה), לציין מוזיאון פרגמון. באי המוזיאונים אין חניה למכוניות או תחבורה ציבורית. ניתן להחנות במלון רדיסון בלו או במרכז הסחר הבינלאומי. המלון נמצא במרחק של 900 מטר, ומרכז הסחר נמצא במרחק של 700 מטרים ממוזיאון פרגמון ברלין.
 • חשמלית (Tram) – קו M1, ,12 ולרדת בתחנת Kupfergraben, החשמלית נמצאת כ- 300 מטר ממוזיאון פרגמון, משם ניתן ללכת כ- 5 דקות.

עלויות:

 • עד גיל 18 – חינם, ללא עלות.
 • מגיל 18 – 12 אירו.

האתר הרשמי:

https://www.smb.museum/museen-einrichtungen/pergamonmuseum/home/

מתי כדאי לבקר?

בוקר הוא בדרך כלל זמן טוב ללכת כמעט לכל מוזיאון, והפרגמון אינו יוצא מן הכלל. כדאי להגיע כ- 10 דקות (בערך) לפני זמן הפתיחה. במידה ולא, אחר הצהריים המאוחרים די טוב – בימי חמישי אחר הצהריים המאוחרים, אלו שעות שבדרך כלל שקטות יותר, המוזיאון לרוב עמוס בסופי שבוע לאורך היום.

 • הזמן הטוב ביותר לבקר במוזיאון פרגמון הוא ברגע שהם נפתחים בשעה 10 בבוקר – מינימום קהל, מה שאומר שאפשר לקחת את הזמן ולחקור את המיצגים ולצלם בצורה טובה יותר.
 • מתחיל להיות צפוף אחרי 11 בבוקר, ובין השעות 12-14, המוזיאון מגיע לשיא המבקרים. 

מותאם עבור (גילאים):

כל המשפחה.

עוד אטרקציות בברלין


 • 1
  Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *